1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
10

Please help dont understand pleaseee

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
7 0

Answer:

I think it is +2. I hope this helps.!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Here are 180 candies in a candy shipment. There are Gobs, Blobs, and Toffees. The bage are made in ratio of 4:2:3 of Gobs, to Bl
Maru [420]

Answer:

The answer to the cost for each toffee is given below:

Step-by-step explanation:

The computation of the cost for each toffee is shown below:

Given that

There are a total 180 candies hat includes three types  in a ratio of 4:2:3

Gobs = 4 ÷ 9 × 180 = 80

Blobs = 2 ÷ 9 × 180 = 40

Toffees = 3 ÷ 9 × 180 = 60

Now the total cost of all the candies shipment is $430

So,

The equation would be

80 × $1.50 + 40 × $2.50 + 60 × per cost = $430

120 + 150 + 60 × per cost = $430

60 × per cost = $430 - $120 - $150

60 × per cost = $160

Per cost is $2.67

So for toffees it would be 160

4 0
2 years ago
The sum of two numbers a and b is equal to c. The number line below shows the values of a and c. Shat is the value of b?​
Volgvan

Answer:

HIS SGSEIJGR

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Manny bought a brand new car for $29,750. The car depreciates in value by 12% each year. Find the value of the car after 6 years
Arte-miy333 [17]

Answer: $13,846.02

Step-by-step explanation:

The car cost $29,750 when it was first bought.

It will then depreciate at a rate of 12% per year. This means that the value of the car reduces by 12% per year.

To find the value of the car in the 6th year, you can use the compound interest formula:

= Value of car * ( 1 - rate) ^ no. of years

= 29,750 * ( 1 - 12%)⁶

= ‭13,816.021581824‬

= $13,846.02

6 0
2 years ago
Help asap!! Means a lot. 46 pts (:
adell [148]
Slope = (-7+4) / (7-1) = -3/6 = -1/2

using point (1,-4)
equation y + 4 = -1/2(x - 1)

answer is C. 
 y + 4 = -1/2(x - 1)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE! In ΔABC, m∠A = 43°, m∠B = 62°, and BC = 22 in. What is AB to the nearest tenth of an inch?
sdas [7]

Answer:

I think its 14.1 I hope you get it right! :)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • U is the midpoint of TV, TU=3X +4 and UV equals 5X -2 find TU UV & TV
    5·1 answer
  • Equation that passes through the points (-1,0)(0,2)
    5·1 answer
  • I had 1/4 lasagna left i want to split that equally into 3 days how much would i eat each day?
    11·2 answers
  • Use dimensional analysis to convert .33 kilometers to meters.
    12·1 answer
  • Consider the sequence given by the formula a(n + 1) = 5a(n) and a(1) = 2 for n ≥ 1.
    10·1 answer
  • Do all squares have two pairs of parallel sides?Explan
    14·1 answer
  • You plan to go snowboarding this weekend in Pennsylvania. The resort charges $15.75 per hour in addition to a $25 deposit to ren
    6·1 answer
  • How much money will you have in 6 years if you invest $1000 at 3% compounded monthly?
    12·1 answer
  • Dequan is training for a marathon. He runs 20 miles every 4 days. What is the unit rate for Dequan?
    5·2 answers
  • Write an equation for..
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!