1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
12

If Brett is riding his mountain bike at 15 miles per hour, how many hours will it take him to travel 9 miles. Round your answer

to the nearest tenths place.
Mathematics
1 answer:
vredina [299]3 years ago
3 0

Answer:

.6

Step-by-step explanation:

Rate = distance / time

15mph

15 miles / 1 hour

Cross multiply the fractions

You might be interested in
Given that 10 cm is approximately equal to 4 inches, which of the following expressions models a way to find out approximately h
Hatshy [7]

Answer: I don't Know

Step-by-step explanation: Thanks for the point tho :)

4 0
2 years ago
3x+3=3y<br> 2x-6y=2<br><br> (Solving Systems Of Linear Equations By Elimination)
Sergio [31]
3x+3=3y ⇒ 3y-3x=3 ⇒3(y-x)=3 ⇒ y-x=1
2x-6y=2 ⇒ 2(x-3y)=2 ⇒ x-3y=1

We must to collect two equations.
x's is lost;
y-3y=2
-2y=2
y=-1   ; x-3.(-1)=1  
⇒ x=-2

Answer is (-2,-1)

8 0
3 years ago
The roof of this garden shed has a gradient of 0.35. find the height of the shed​
Ilya [14]

The height of the shed is 2.325 m

The complete question is

The roof of a lean-to-garden shed has a gradient of 0.35.find the height....they have given the base as 1.5m and a shorter height 1.8m its like a house

<h3>What is a right Triangle ?</h3>

In a Triangle when one angle is 90 degree , the triangle is called Right Triangle .

Structure of the house is a right triangle with base = 1.5m

(height of that triangle)/1.5 = 35/100

height of that triangle = 1.5*0.35 = 0.5250

Ans: greater height of the lean-to = 1.8 + 0.5250 = 2.325 meters.

The height of the shed is 2.325 m.

To know more about Right Triangle

brainly.com/question/6322314

#SPJ1

6 0
2 years ago
Kate wants to buy a bike that costs $250. She has $40 saved. She will also do 5 days of yard work earning $38 for each day. Will
Alex Ar [27]
Unfortunately, Katie will be $20 short

She has $40
Plus the $38 x 5 she will be earning which is $190
$190+$40 is $230

Looks like Kate needs one more day of hard work to get her bike ; )
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
Luda [366]
B. $2.25 you just divide
3 0
2 years ago
Other questions:
  • 9 times as much as 7 tenths
    8·1 answer
  • S the square footage of a housesquare footage of a house discrete or​ continuous?
    15·1 answer
  • claire mowed 5 lawns last week. show mowed each lawn in 7/12 hour. she mowed the same lawns this week in 5/12 hour each using he
    7·1 answer
  • -14x &gt; -3 do I do the 14 or the 3 first?​ because all I have to do is to simplify what it is
    15·1 answer
  • The scale of a map is 2m=4mi map:12m actual is
    14·1 answer
  • What is the missing reason in steps 7 and 8 of the proof?
    6·2 answers
  • Lois is four times as old as her son Don. The sum of their ages is 40. How old is Don?
    5·2 answers
  • What is 12x-3+2x+13 equivalent to
    13·2 answers
  • Helpp please 100 points
    14·2 answers
  • The figure is a parallelogram. Find the missing measures.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!