1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
12

Homework Help! ASAP

Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
7 0
1. $5.76/64 Ounces
2. $1.80/15 Ounces

1. $0.09/ounce
2. $0.12/ounce

So, in conclusion, the 64 ounce bottle is cheaper than the 15 ounce bottle by $0.03.

You might be interested in
Am I right or wrong plz answer
Dvinal [7]
Wrong because you need to add the -2 to the 8.... I hope this helps
4 0
4 years ago
An angle measures 79.6° less than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
wel

Answer:

y = 259.6/2 = 129.8 degrees. so x = 129.8 - 79.6 = 50.2 degrees.

Step-by-step explanation:

I got this answer from somewhere else. but it is correct. i hope this helped.

8 0
3 years ago
There are 75 silver beads and 15 gold beads in each package of beads. What is the unit rate in silver beads per gold bead?
Leviafan [203]
Silver beads = 75
gold beads = 15

75/15 = 5

5/1, or for every 1 gold bead there is, there is 5 silver beads

5 is your answer

hope this helps <em>Soto0405</em>!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you show something declines by a percent%
baherus [9]
If a something with the value of $179,000 dollars decreased in value annually by 3% you would show this by setting a graph or depiction of the drop. You could do this with a line graph to show the slow decrease in value or a bar graph to show how the value is getting smaller
6 0
3 years ago
In a bakery, the number of buns delivered is a function of the number of boxes packed. What is the domain of this function? The
Elenna [48]
Your domain would include only positive integers, or zero. The value of the buns cannot be negative; in other words, you cannot have a negative number of buns. The same principle applies to boxes. However, you can have zero buns or zero boxes. Hope this helps. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Red apples cost $1.20 per pound green apple cost 1.50$ per pound what is the total cost if you buy 3 pounds of red apples and 2
    7·2 answers
  • Content://media/external/file/8717
    9·2 answers
  • What is tan(x)-5=0<br> (With steps)
    5·1 answer
  • Find a number that is 96 greater than its opposite
    15·1 answer
  • This question is apart of an crossword puzzle. A number greater than 0 is called?
    13·1 answer
  • Triangle JKL and triangle PQR are similar. What is the measure is side PR?
    8·2 answers
  • There are 8 crackers in 1 serving, 16 crackers in 2 servings, 24 crackers in 3 servings, and so on. How many crackers are in a b
    9·2 answers
  • Which is the best estimate of 26 × 604?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP,, GIVING BRAINLIEST!!!! <br><br> What’s the value of y? Show your work.
    5·1 answer
  • Find the exact value of <br> cos<br> ⁡<br> A<br> cosA in simplest radical form.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!