1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
2 years ago
14

Three items weighing 5.28 kg 3.68 kg and 5.49 kg are to be posted but are found to be overweight. By how much does the total wei

ght exceed the 14.21 kg limit?
Mathematics
1 answer:
NikAS [45]2 years ago
3 0

Answer:

1.69 kg

Step-by-step explanation:

add than subtract

yep thats it

You might be interested in
What’s the correct answer
forsale [732]
1/6.

Only one number plus 4 equals 6, two.

So, 2 is one of the six sides of the dice: 1/6
8 0
2 years ago
A) What is the annual cost of fuel for the Prius?
Ipatiy [6.2K]

The Prius is the answer 892.49 for year and Infiniti is 2233.33

3 0
3 years ago
6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?
lara [203]
First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help picture shown....
storchak [24]
Figure A is the answer
;'
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rob has a 2-liter bottle of iced tea. He poured an equal amount of the iced tea into 8 containers. How many milliliters did Rob
Anastasy [175]
250, because 2000÷8=250
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me on problem 2 of Solving Unit-Rate Problems
    10·1 answer
  • What is a drawback of getting college credit in high school?
    13·2 answers
  • Solve the following for y: y-2=-6(x-(-2))
    7·1 answer
  • The table below shows some values of f(x) and g(x) for different values of x: x f(x) = 2x + 24 g(x) = 5(0.5)x −2 20 −1 0 5 1 2.5
    5·1 answer
  • Runners in a long distance race start out going 6 kilometers east and then head north for the remainder of the race. The finish
    14·2 answers
  • A lion's heart beats 12 times in 16 seconds. How many heartbeats will it have in 60 seconds?
    9·1 answer
  • Anybody good in geometry?
    10·2 answers
  • Sal is tiling his entryway. The floor plan is drawn on a unit grid. Each unit length represents 1 foot. Tile costs $1.05 per squ
    10·1 answer
  • Please help will give brainlest!!
    10·1 answer
  • Solve <br><br>14+3h = 5h<br>h= .....​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!