1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
3 years ago
10

If the mass of an object on Earth is 18kg what would the mass of the same object be on the Moon?

Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]3 years ago
4 0

Answer:

probably c

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4^2 x 2<br> Please will give brainliests
vitfil [10]
4^2 = 16
16 x 2 = 32
32, Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of the function f(x) is shown below.
faust18 [17]
Remember, parenthaees are like < and > and brackets ar like ≤ and ≥

domain is how far the x values go
x is left to right

we see they go from -3 to 5, with a filled in dot at -3 and empty dot at 5
means include -3 but not including 5
so like -3≤x<5
or in interval notation
[-3,5) is the domain



range
highest to lowest y value

range is from y=3 to y=-1
we gots full dots so we use brackets
range is [-1,3]



Domain=[-3,5)
Range=[-1,3]


B. read above and understand it
5 0
3 years ago
PLEASE HELP! I have made a pic of it. Hope you have a nice day
masha68 [24]
A is the answer 7th graders are not likely
8 0
2 years ago
3. You want to have $4000 in your savings account after 2 years. Find the amount you should deposit for each of the situations d
pychu [463]

Answer:

Part A)

About $3767.34.

Part B)

About $3692.47.

Step-by-step explanation:

Part A)

Recall that compound interest is given by the formula:
\displaystyle A = P\left(1+\frac{r}{n}\right)^{nt}

Where <em>A</em> is the final amount, <em>P</em> is the initial amount, <em>r</em> is the interest rate, <em>n</em> is the number of times compounded per year, and <em>t</em> is the number of years.

To obtain $4000 after two years, let <em>A</em> = 4000 and<em> t</em> = 2.

Because the account pays 3% interest compounded monthly, <em>r</em> = 0.03 and <em>n</em> = 12.

Substitute and solve for <em>P: </em>

<em />\displaystyle \begin{aligned} (4000) & = P\left(1+\frac{(0.03)}{(12)}\right)^{(12)(2)} \\ \\ P & = \frac{4000}{\left(1+\dfrac{(0.03)}{(12)}\right)^{(12)(2)}} \\ \\ & \approx \$3767.34\end{aligned}

In concluion, about $3767.34 should be deposited.

Part B)

Recall the formula for continuous compound:

\displaystyle A = Pe^{rt}

Where <em>e</em> is Euler's number.

Hence, let <em>A</em> = 4000, <em>r</em> = 0.04 and <em>t</em> = 2. Substitute and solve for <em>P: </em>

<em />\displaystyle \begin{aligned}(4000) & = Pe^{(0.04)(2)} \\ \\ P & = \frac{4000}{e^{(0.02)(4)}} \\ \\ & \approx \$3692.47 \end{aligned}

In conclusion, about $3692.47 should be deposited.

8 0
2 years ago
13 points pls help me quick
ValentinkaMS [17]

Answer:

Right Angles: C, F

Obtuse Angles: E, B

Acute Angles: A, D

Step-by-step explanation:

Right Angles are angles that are exactly 90 degrees.

Obtuse Angles are angles that are bigger than 90 degrees.

Acute Angles are angles that are smaller than 90 degrees.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the function ƒ(x) = (4)x – 2 an exponential function? If so, identify the base. If not, why not?
    14·2 answers
  • Point O is the centre of the circle. What is the value of x? (Assume that lines that appear to be tangent are tangent)
    10·1 answer
  • Please help! Thank you!
    8·2 answers
  • Jane paid a total of $79 for a pair of shoes and 2 hats.The price of each hat was $12.Use rounding toestimate how much Jane paid
    8·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the expression below?
    9·1 answer
  • Find the perimeter of the square. (hint : make one side = to the other side to find y. Remember, you are finding the perimeter)
    13·1 answer
  • Boat A leaves a dock headed due east at 2:00PM traveling at a speed of 9 mi/hr. At the same time, Boat B leaves the same dock tr
    13·1 answer
  • At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are
    10·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, If necessary.<br> $290 for 12ft
    5·2 answers
  • Solve for x.<br> A) 6<br> B) 4<br> C) 5<br> D) 7
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!