1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
2 years ago
6

The number positioned at point E is...

Mathematics
2 answers:
Lilit [14]2 years ago
7 0

Answer:4 and a half

Step-by-step explanation:

4 and a half

larisa [96]2 years ago
4 0
Answer : 4 1/2

explanation - 4 and a half
You might be interested in
Negative five is three more than twice a number(n). what is n?
artcher [175]

N is -4 because -4x2=-8 and -8+3=-5

4 0
2 years ago
If you know the measure of the vertex angle of an isosceles triangle, how do you find out the measure of the base angles?
Irina-Kira [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

An isosceles triangle has 2 sides that are the same length.  Let's say that our triangle has the 2 sides measuring the same and the base is a different length.  The vertex angle is the top angle.  By the definition of an isosceles triangle, since the 2 sides measure the same length, then the angles across from those sides have the same degree measure.  If we know the measure of the vertex angle, then we have

180 = vertex angle - base angle - base angle

but since the base angles are the same and we have 2 of them, then

180 = vertex angle - 2 base angles

For example, if the vertex angle measures 80 degrees, then 180 - 80 = 100.  That 100 has to be split in half for each of the base angles which are the same as each other.  So the vertex angle is 80 and each base is 50.

6 0
2 years ago
Help me before 12 and i will mark the right one brainliest
densk [106]
This should help!! Thanks! Let me know!

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
The walls of a farm silo form a hexagonal prism as shown. What is the volume of the​ silo?
Valentin [98]
I think this is what you meant you meant silo or Solid if you meat solid the answer is there in the picture

3 0
3 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Compare using < > = 2/6 2/3
    5·1 answer
  • Skew lines a and b represent Donna's and Charlie's paths as they simultaneously walk on the first and second level of a shopping
    10·1 answer
  • What is one of the solutions to the following systems of equations? Y squared plus X squared equals 65 and Y plus X equals seven
    6·1 answer
  • Complete the equation of the graphed linear function. Write the slope in decimal form. y = x + The graph of the function goes th
    7·1 answer
  • Mrs.drew want to build a square sandbox with an area of 361 square feet what is the total length of wood mrs. Drew needs to make
    11·1 answer
  • What is the scale factor of the map (map is in the picture)<br><br> 1unit=557
    6·1 answer
  • A bank account earns interest at a rate of 3.5% per year (in other words it increases in value by that percent) and starts with
    12·1 answer
  • Help help help help help bbys help help pls
    13·1 answer
  • select the correct answer consider these functions f(x)=3x-7 g(x)=X +1/x-1 what is the value of f(g(3))
    13·1 answer
  • F(x) = 9(9 + x)(10) <br>f(5) = ? ​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!