Slope = Change in Y / change in x
Slope = (16 - -9) / (-2 - 3)
Slope = 25/-5
Slope = -5
Answer:
The value of x is -3.
Step-by-step explanation:
To find x, we have to put everything in base 6 and continue to simplify. Since we know that 216 is 6^3, we can replace that.
6^x = 1/216
6^x = 1/(6^3)
Now, when there is a power in the denominator, we know we can move it to the numerator by making it negative. We can do that to get the bases to match.
6^x = 1/(6^3)
6^x = 6^-3
Now that they are both put in simple base 6 systems, we can just eliminate the bases and assume that the powers are equal. This lets us know that x = -3.
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
the answer would be x because it has a larger width than y
Answer:
Each hotdog costs $1.65
Each juice drink costs $1.05
Step-by-step explanation:
Let's begin by letting
represent the number of hot dogs and
the number of juice drinks.
The Baxter family bought 6 hot dogs and 4 juices for $14.10.

The Farley family bought 3 hot dogs and 4 juices for $9.15.

Now, we subtract these equations.

Since
has reversed coefficients, it gets eliminated. Now solve for x.



NOW, we find y by substituting x with 1.65 (in either equation).
We'll use the first equation.




= 1.65
= 1.05
represents hotdogs and
represents juice drinks.
Therefore, each hotdog costs $1.65 and each juice drink costs $1.05.
<em> I hope this helps! :)</em>