1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
8

Please help...thanks

Mathematics
2 answers:
olga_2 [115]2 years ago
8 0

Answer: The whole is divided into 3 equal parts. 2 out of 3 parts are shaded. 2/3 (two thirds) of the whole is shaded. 1/3 (one third) of the whole is not shaded.

Step-by-step explanation:

timofeeve [1]2 years ago
7 0

Answer:

Question 1: The whole is divided into 3 equal parts,

Question 2: 2 out of 3 parts are shaded.

Question 3: 2/3 of the whole is shaded,

Question 4: 1/3 of the wholde is NOT shaded.

Step-by-step explanation:

Question 1: You can see on the shape there are 2 lines and is divided into 3 parts(3 pieces separated), that means it is divided into 3 parts.

Question 2: if you look on the rectangle closely, you can see that 2 of the 3 squares are shaded.

Question 3: in question 1, we know that there are 3 pieces and in question 2, we know that 2 are shaded and that means that the fraction is 2/3.

Question 4: we know that 2/3 of the squares are shaded so that means we have to subtract 1 by 2/3 so 1-2/3=1/3 and that leaves us with 1/3 of the pieces are shaded.

You might be interested in
HHEELLLPPP MEEhbbnbjhjjh jhjhjhjh
Ber [7]

Answer:

-3x + 36

it is correct answer

4 0
3 years ago
Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?
sesenic [268]

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the 4th term of a proportion whose 1st, 2nd, and 3rd terms are 5, 10, and 7 respectively
fomenos
12 is the 4th term? Dont quote me on that though. I am 90% sure.
6 0
2 years ago
zack bought a coat for $ 69.78 he paid with a $100 bill and received $26.73 in change. how much was the sales tax ?
Ratling [72]

The sales tax was $3.49.

First, you just subtract 69.78 from 100, and you get 30.22. Then you subtract 26.73 from 30.22 and you get 3.49.

Hope that helped!

5 0
3 years ago
sally draws a triangle with one side 6 inches long and another side 8 inches long. which is NOT a possible length for the third
iragen [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

A anything below 5.7

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 1/2 divided by 3/4 ( step by step plz)
    12·1 answer
  • A car drives at the speed of 90 km/h for 2 hours and 20 minutes? how far does the car drive?
    10·2 answers
  • Are the two triangles below similar?<br>PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!​
    12·2 answers
  • Graph each equation y=4x-1
    8·1 answer
  • If Mike and Bill both push on the refrigerator, all BUT ONE statement would be true.
    7·1 answer
  • If I have more 15 Pokemon cards than Austin, which expression shows how many |<br>have?​
    12·1 answer
  • Plz answer will give brainliest if correct
    6·1 answer
  • Please help its due in 1 hour
    8·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (3, -3) and (6, -1)?​
    5·1 answer
  • This is the question​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!