1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
5

Please answer everything in the screenshot below I will mark brainliest.

Mathematics
1 answer:
ELEN [110]3 years ago
7 0

Answer:

The weeks is the independent variable and the height is the dependent variable.

Step-by-step explanation:

This is because the number of weeks you take to care for it <u>depends </u> on the height it will become. Hope this makes sense!

You might be interested in
I NEED THIS NOW PLS HELP Stella walks down a flight of stairs to the basement. Then she walks back up the stairs and up another
ahrayia [7]

Answer:

She is 12 feet abouv ground.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I WILL CROWN CORRECT ANSWER, PLS HELP ASAP5. Rewrite each of the following durations using sixteenth notes. Write in words and a
REY [17]

Answer:  

3/4

5/8

1/2

When you make a fraction like this in words, all you have to do is Take the number put it on top and the worded number on the bottom. Unless directed otherwise.

5 0
3 years ago
The number doing the dividing in a division problem
Pavlova-9 [17]

Answer:

divisor

Step-by-step explanation:

I just looked it up bro lol

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2+2×4 that is my question i need help​
devlian [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

2+(2x4)

2x4=8

2+8=10

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jim provides photos for two online sites: site A and site B. Site A pays $0.85 for every photo Jim provides. The amount in dolla
hram777 [196]

Answer:

Hello! I think the answer is D: $2.25. Please correct me if i'm wrong.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The model represents an equation. What value of x makes the equation true?
    12·2 answers
  • At hill view middle school, 45% of the seventh graders ride the bus to school. If there are 360 seventh graders, how many ride t
    9·1 answer
  • Translate 3 units to the right and then rotate 180 around the origin
    10·1 answer
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • Stretch your thinking rewrite this sentence using the word fewer: Carey reads 10 more pages than Lucey .
    13·1 answer
  • Robert uses a wheelbarrow to haul wood from the back yard to his neighbor's house located 9 meters away. If he takes two breaks
    7·1 answer
  • Nya covers a rectangular tray with 1-square-inch tiles. She uses 42 tiles, arranged in 7 rows. How many tiles are in each row?
    12·1 answer
  • Raju bought a book for Rs 35.65. He gave Rs 50 to the shopkeeper. How much
    14·1 answer
  • A pair of dice is rolled. Find the probability for P(not 2 or not 12)
    5·1 answer
  • the area of an equilateral triangle plot of land is 43.3sq m .if the land has to be enclosed by a galvanized wire 5 times ,how l
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!