1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
2 years ago
11

Find angle B. What is angle B.

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]2 years ago
7 0

Answer:

B=45 Degrees

Step-by-step explanation:

You can use law of sines to answer. Law of Sines states that \frac{sin(a)}{A} =\frac{sin(b)}{B}. That means that \frac{sin(60)}{4\sqrt{6} }=\frac{sin(b)}{8}. Multiplying 8 to both sides gives us \frac{8sin(60)}{4\sqrt{6} }=sin(b). By using inverse of sin, we get b =  sin^{-1} (\frac{8sin(60)}{4\sqrt{6} } ). Plugging that into a calculator gives us b=45 degrees.

You might be interested in
How to write 85,000,011 in expanded form
4vir4ik [10]

85,000,000 + 000,000 + 000 + 11

I'm not sure if this is right because I haven't done expanded form in years. If it isn't, I'm sorry.

6 0
3 years ago
Solve the system by substitution.<br> y = -9x<br> y = 2x + 33
Gwar [14]

Answer:

y =  - 9x \\ theny = 2x + 33 \\  - 9x = 2x + 33 \\  - 9x - 2x = 33 \\  - 11x = 33 \\ x =  \frac{ - 33}{11}  =  - 3 \\ x =  - 3 \\then\\ y=-9×-3=21\\ thank \: you

5 0
3 years ago
F (x) = v= - 8. Find f '(x) and its domain.
Flauer [41]

Answer:

F

Step-by-step explanation:

Hope this helps

5 0
2 years ago
And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal
nadya68 [22]

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

8 0
1 year ago
A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.0
mrs_skeptik [129]

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The angle a vector makes with the x-axis of a coordinate system must be what size in order to make one or more of its components
    15·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20log_%7B3%7D%28%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20-%20x%20-%202%29%20%3D%202%20log_%7B3%7D%28x%20%2B%
    13·1 answer
  • Two classes have a total of 50 students. One of the classes has 6 more students than the other. How many students are in the lar
    8·1 answer
  • Example:The missing value is x than Sin 7 / 18
    6·2 answers
  • -2/3x= -12 solve for x
    13·1 answer
  • Distribute -4(-x + y)
    14·2 answers
  • For what value of x and y the ordered pairs (x+3,y-2) (y-1,2x-3)​
    15·2 answers
  • GIVING BRAINLIEST FOR BEST ANSWER!
    15·2 answers
  • Which shows one way to determine the factors of 12x3 – 2x2 18x – 3 by grouping? 2x2(6x – 1) 3(6x – 1) 2x2(6x – 1) – 3(6x – 1) 6x
    6·1 answer
  • Kyra was at soccer practice. she blocked 55% of the goals that were kicked at her during a team drill. ashley scored two of the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!