1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
10

A pond is being filled by two water lines.

Mathematics
1 answer:
nadya68 [22]3 years ago
6 0

Answer:

2hr

Step-by-step explanation:

Let x be the flow rate of the first line in kg/hr

Let y be the flow rate of the second line kg/hr

Let V be the volume of the pond. in kg

(2 hr)(x kg/hr) = V kg

(1 hr)(x + y kg/hr) = V kg

x + y = 2x

y = x

as the flow rates of the two lines is identical, the second line alone takes two hours to fill the pond.

You might be interested in
please help :( please help :( please help :( please help :( please help :( please help :( please help :( ​
bixtya [17]

Answer:

1. 3*8*10=240

2.6*6*12=432

Step-by-step explanation:

Hope that helps

Use l*w*h

4 0
3 years ago
On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.
ahrayia [7]

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is ___x5=20 3x _____=6 2+ ____=16 3x____=24 9x____=34 12+____=2
nydimaria [60]

Answer:

4×5=20

3×2=6

2+14=16

3×8=24

9×4=36, 36 -2 = 34

12+(-10) =2

4 0
3 years ago
I need help please?!!!!
Marianna [84]
The answer is the last option: The associative property of multiplication
6 0
3 years ago
State if each pair of ratios forms a proportion 12/24 and 3/4
raketka [301]

Answer:

Step-by-step explanation:

12/24 reduces to 1/2, whereas 3/4 does not reduce.  This pair of ratios does not form a proportion.

If both ratios reduced to the same common value, that would represent a proportion.  

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help with this math homework
    12·1 answer
  • Last weekend, Lexie spent 1/2 of her money on the movies and 1/4 of her money on food. She has $7.50 remaining. How much money d
    14·1 answer
  • Help!!!!!!!
    11·1 answer
  • Need help please help
    12·1 answer
  • A population of insects increases by 2.5% per year. By what rate does the population increase each month? Enter your answer, rou
    14·1 answer
  • What single decimal multiplier would you use to increase by 4% followed by a 3% increase
    8·1 answer
  • Please help me solve this for Algebra!
    8·1 answer
  • Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
    13·1 answer
  • Misha and Nora want to buy season passes for a ski lift but neither of them has the $225 needed to purchase a
    5·1 answer
  • Can someone help me find the diameter of the copper ball ty
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!