1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weqwewe [10]
2 years ago
7

Which term has the definition "The mean, median, or mode of a dataset. Also known

Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]2 years ago
3 0
The mean is usually the best measure of central tendency to use when your data distribution is continuous and symmetrical, such as when your data is normally distributed. However, it all depends on what you are trying to show from your data.
You might be interested in
a football team gains 8 yards in one play, loses 5 yards in the next. What is the teams total yardage for the two plays
Ann [662]
The team gained a total of 3 yards.  That is because they first gained 8 (0 + 8), then lost 3 (8 - 3).
6 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
I'LL MARK FIRST CORRECT ANSWER BRAINLIEST !!!
shutvik [7]
It would be answer choice A or 5
4 0
2 years ago
Simpily 3c - 9d + 7c +5d
denpristay [2]

Answer:

4c - 4d

Step-by-step explanation:

3c - 9d + 7c + 5d

4c - 9d +5d

4c - 4d

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Find the number if 10% of it is m.
Ann [662]

Answer:

'number' = 10m

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I learned it before but now I forgot it. Please help!
    11·2 answers
  • Rick took a 45-minute lunch break. At the end of the break, it was 1:00 P.M. What time did Rick start his lunch break?
    12·1 answer
  • A coach pays $100.44 for 36 baseballs. What is the cost of each baseball?
    12·2 answers
  • Solve 6 +5(m + 1) = 26.
    8·2 answers
  • GIVING OUT BRAINLIEST!! All sacks of sugar have the same weight. All sacks of flour also have the same weight, but not necessari
    10·2 answers
  • Using elimination (add or sub) find the solution to the following system of equations 5x+ 3y=9 2x -3y=5
    10·1 answer
  • If each of the 4 shelves holds 12 movies, how many movies does Betty have on her shelving unit? Show your work.
    12·2 answers
  • Can someone please help me <br><br> Solve for y. Show your work<br> 1. y - 3x &lt; 5
    14·1 answer
  • Pls help
    5·1 answer
  • ?<br> cuantos es 2X = 8?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!