1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
3 years ago
15

at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups

of ice cream??
Mathematics
2 answers:
MrRissso [65]3 years ago
7 0
Divide 150 by 30 to get 3.50 then you have your answer for one cup. Then multiply 3.50 by 18 to get your answer for 18 cups
Minchanka [31]3 years ago
4 0

Hey there! :)

Answer:

Price per cup: $3.5

Price for 18 cups: $63.

Step-by-step explanation:

To find the cost of a single cup of ice cream, we can set up an equation where 'x' equals the price of a cup of ice cream.

30x = 105

Divide both sides by 30:

x = $3.5.

To find the cost of 18 cups, simply multiply this price by 18:

18 × 3.5 = $63 dollars. This is the price for 18 cups of ice cream.

You might be interested in
In “Socialism vs. Capitalism: Which is the Moral System”, author C. Bradley Thompson refers to _____ as the only moral and just
frosja888 [35]

Answer:   B. Capitalism

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
He art teacher has 1 gallon of paint, which is enough for \frac{2}{3} of the class to complete a project.
enyata [817]

Answer:

1 and 1/2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question
Serhud [2]

Answer:

The value of k is 11.

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

2=(k-3)/(5-1)

2=(k-3)/4

2*4=k-3

8=k-3

k=8+3

k=11

6 0
2 years ago
Solve the equation. Check your answer.<br> 4|2x - 2|= 32
Eva8 [605]

Answer:

x

=

4

or

x

=

−

4

Explanation:

First divide throughout by

2

to get

x

2

=

16

Now take the square root on both sides to get

x

=

±

4

.

You may now substitute the values of

x

=

4

and

x

=

−

4

back into the original equation and check that it satisfies the equation which it does.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 596 people voted in the election, how many were over 65 years old?
damaskus [11]

596 x 25% = 149

This implies 149 persons over the age of 65 voted.

I hope this helps.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Exponents with decimal and fractional base: Evaluate (0.5)2=
    15·1 answer
  • Eric's class consists of 12 males and 16 females. If 3 students are selected at random, find the probability that they
    12·1 answer
  • The Milky Way Galaxy has at least two hundred billion stars write half this number of stars in standard form
    9·1 answer
  • In triangle NVR, angle V has the largest measure. Which side would be the longest?
    9·1 answer
  • For every 5 apples that Sean picks, Ashley picks 9. Yesterday, they picked a combined total of 168 apples. How many apples did A
    9·1 answer
  • What type of money is transferred electronically ?
    6·2 answers
  • You are dealt one card from a standard 52-card deck. Find the probability of being dealt a red card
    11·1 answer
  • Given that ac=22 and bc=7, find ab
    10·1 answer
  • Diane split 3/4 pounds of candy among 8 people. What is the unit rate in pounds per person? Write your answer in simplest form.
    7·1 answer
  • Pls help with this question asap!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!