1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
2 years ago
14

When the price of Xis RM4 and the price of Y is RM10, which of the following combinations would be the intercept of axes

Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]2 years ago
4 0
I would say C but I’m not completely 100% sure
You might be interested in
11. Give two examples of each type of number: real, natural, integers, rational and irrational.
zaharov [31]

Answer:

real:√2, 3,-1, 1/2 etc

natural: 1,2,3,4,5,6.....(0 is not included)

integers:. .............-4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4........ etc

rational: nos. which are in p/q form

:1/2,3/4,4/9 etc

irrational: nos. which cannot be written in p/q form

: √2,√3... etc

irrational: √2, √3, √5, √11, √21, π(Pi)

7 0
2 years ago
Genise is making cookies. She needs 1 1/2 cups of flour for one batch, but she wants to make 2 1/2 batches. Write an equation th
nikklg [1K]
"She needs 1.5 cups of flour for 1 batch, but she wants to make 2.5 batches."

This means that she needs 7.5 cups of flour for 5 batches.

Hence, she needs 3.75 cups of flour for 2.5 batches.
5 0
2 years ago
How to simplify fractions ti its lowest terms
inn [45]
Divide the top number and the bottom number by a number they both have in common
3 0
3 years ago
A 30-60-90 right triangle has a hypotenuse of 4 inches, What is the length in inches of the short leg? (The one opposite the 30
Yuliya22 [10]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

In 30-60-90

The hypotenuse is always the short leg multiplied by 2

So going backward, 4/2 = 2

7 0
2 years ago
jamie opens a saving account with $150. she saves $225 each month. shes does not withdraw money or make any additional deposits
Rasek [7]
What is the question that you are asking? Do you need to write an equation? 
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Lola Jean Ramos just turned 21 on June 19th and she loves to go dancing. From the given scenarios, which one describes the best
    10·2 answers
  • State what kind of variation you have, then solve the problem. A 15-person road crew is scheduled to finish repairing a highway
    14·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Please Help! Brainliest Answer! Thank you
    12·1 answer
  • At Northwest Highschool, there are 1472 students in the junior class and 1012 students in the senior class. To let the juniors w
    8·1 answer
  • Determine if the ordered pair (6, 4) is a solution to the inequality
    6·1 answer
  • In a survey, 18 people were asked how much they spent on their child's last birthday gift. The results were roughly bell-shaped
    12·1 answer
  • What is the value of x in the equation 8 + x = 3? (4 points)
    6·2 answers
  • Can yall help me with this
    5·2 answers
  • How to evaluate (100x89)-(1x89) I only have until tomorrow please help
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!