
I can't graph it right now but just graph the values where x is greater than or equal to 5
$24 for each student to go on the bus + $10 for lunch . $34 for each student .
I believe the equation y=(2-7)^2 has 1 solution which is y=25
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Since 8 poster takes 48 inches of tape
48/8 = 6
each poster will take 6
if you have two posters
6x2=12
so 12
1.50x.20=.30
It's 30 cents