Answer:
i dont under your question. Do you mean on triangles or complamentary or supplementary angles it depends
Answer: FIRST OPTION.
Step-by-step explanation:
Regular polygons are those polygons whose sides are equal in length and whose angles are all equal.
By definition each interior angle of a Regular polygon,is:
(In degrees)
Where "n" is the number of sides of the polygon.
Observe the Regular polygon given in the exercise.
Since it has 6 sides, you can conclude that it is an Hexagon. Then:

Substituting into
and evaluating, you get:

Knowing this, you can write the following equation:

Finally, you must solve for "x" in order to find its value. This is:

Answer: -77
Step-by-step explanation:
(-7(3)^1/2)(11(10)^1/2)=
-7*11*(3)^1/2 * (10)^1/2=
-77*(3*10)^1/2=
-77(30)^1/2=-77
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle