1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
12

PLEASE HELP ME (20 POINTS)

Mathematics
1 answer:
trasher [3.6K]3 years ago
5 0

Answer:

Not always.

Step-by-step explanation:

brainly.com/question/18051242?referrer=fromSearch

You might be interested in
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
What's the improper fraction for 3 and 5/6ths?
wlad13 [49]
The correct answer is 23/6. Hope this helps.
5 0
3 years ago
Please help me its a math problem !! please see image
erma4kov [3.2K]

Answer:

<u>y ≤ 4</u>

Step-by-step explanation:

Solving :

  • Highest y-value is 4
  • The other y-values are less than 4
  • Hence, the range is : <u>y ≤ 4</u>
5 0
1 year ago
Finished the first one don´t understand these.
Mashutka [201]

Answer:

Let "x" be the number of people who can go to the amusement park.

So we have: 19 + 14x ≤ 180. This inequality basically means that the parking cost plus the cost of the tickets for every person cannot cost more than 180 dollars.

Solving this inequality, we get:

19 + 14x ≤ 180

14x ≤ 161

x ≤ 11.5

Obviously, we know that we can't have "half" a person, so the most people who can come to the amusement park would be 11 people, and the answer would be: x ≤ 11

Hope this helps!

4 0
2 years ago
If five friends split a $98.25 bill, about how much should each friend pay?
zavuch27 [327]

Answer:

about $20 because $98.25/5=$19.65

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 0.5, 3/16, 0.75, 5/48 least to greatest
    5·1 answer
  • On number 50 I don't understand thanks to whoever is helping me
    13·1 answer
  • What are the units for the variable in the following scenario?
    11·1 answer
  • Someone help please?
    6·2 answers
  • If a certain factory produces 24 Pepsi bottles of one liter capacity each in 12 minutes,
    8·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP I ONLY WANT ANSWERS FROM PEOPLE WHO TRULY WANNA HELP
    15·1 answer
  • Can someone help me with my homework.​
    8·1 answer
  • Find the measures of the exterior angles of the polygon.
    10·2 answers
  • For each table, determine whether it shows that x and y are proportional. If x and y are proportional, fill in the blank with nu
    14·1 answer
  • I need help on this to bring my grade up
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!