I JUST TOOK THE TEST AND THE ANSWER IS D
Step-by-step explanation:
$20/hr carpenter pay
$25/hr blacksmith pay
Let c = hours working carpentry
Let b = hours working as blacksmith
c + b = 30 {equation 1}
20c + 25b = 690 {equation 2}
In equation 1 solve for one variable in terms of the other.
c = 30-b
Substitute that into equation 2:
20(30-b) + 25b = 690
600 - 20b + 25b = 690
5b = 90
b = 90/5
b = 18 hours working as a blacksmith
c = 30-b = 30-18 = 12 hours as a carpenter
This should be 1.35, sorry if it’s wrong
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
17. 15
18. 8(this one I'm not sure tho what does the right one say)
19. 32
20. 5