1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
2 years ago
13

Solve for x in the diagram below. 3x 80° 2x x =

Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
7 0

Answer:

160/3 degrees

Step-by-step explanation:

(80/3) ×2 =160/3 degrees

80 divided by 3 which mean 80 divides into 3 parts.

We get 2 parts of the 80, so that we times 2.

You might be interested in
I need help pls help
Sauron [17]

Answer:

I could be wrong, but I think it's D

8 0
3 years ago
Just number 10 plzzzz I need help
Thepotemich [5.8K]
Can you show us the question?
8 0
3 years ago
What is the independent and dependent variable in this situation?
lord [1]
Cid Sam is a way to remember
C -control S - SAME (keep the same)

I -independent A- alter

D-depend M- measure

independent- number of downloads
Dependant - money spent
8 0
3 years ago
Four gallons of gas cost $16.80. what is the unit rate?
SashulF [63]
1 gallon is $4.20
16.80/5=4.20
4 0
2 years ago
Which of the following numbers is both a perfect square and a perfect cube?
Marat540 [252]

Answer:

531441

Step-by-step explanation:

We can find by   factorization

531441 = 9 * 9 * 9 * 9 * 9 *9 = (9*9*9) * (9*9*9)

\sqrt[3]{531441}=\sqrt[3]{9*9*9*9*9*9}  =9*9 = 81\\\\\\\sqrt{531441}=\sqrt{(9*9)*(9*9)*(9*9)}=9*9*9=729

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • New helppppp‼️ how do u solve these 3 problems?
    15·1 answer
  • The sum of two number is 25 and their difference is 15
    13·2 answers
  • The table below shows the price, in dollars, for the number of balloons indicated.
    15·1 answer
  • Question 4 Unsaved The price of a movie ticket is $8 for an adult and $5 for a child. The following equation represents the tota
    10·1 answer
  • Mozart's Music Store rents trombones for $34 a month. Bach's Music Store rents trombones for $30 per month plus a yearly fee of
    11·1 answer
  • What number is equal to 16?
    10·1 answer
  • Please help please help please help please help please help please help
    5·1 answer
  • Find the measure of the angle indicated. Assume that lines which appear tangent are tangent.
    5·1 answer
  • Mathematical induction​
    13·1 answer
  • Can someone please help me with this
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!