1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ololo11 [35]
2 years ago
5

can someone please help me?!

Mathematics
1 answer:
Setler [38]2 years ago
6 0
Angle 2 = 46°

Angle 3 = 180-46=134°
You might be interested in
A t-shirt launcher can launch 6 shirts in 30 minutes. What is the number of shirts per hour?​
Ilya [14]

Answer:

12 shirts

Step-by-step explanation:

If a T-Shirt Launcher can launch 6 shirts in 30 minutes, that means it can launch 12 shirts in an hour, because there are 60 minutes in a hour, and 30 minutes is half os 60 minutes, so we just do 6 x 2 = 12.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
janelle has 3.6 yards of wire, whice she wants to use to make bracelets. she needs 0.3 yard for each bracelet. altogether, how m
Tcecarenko [31]
3.6 ÷ 0.3. = 12 bracelets :)
6 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the given points.<br> (-3,7) (-1,4)
Amiraneli [1.4K]

Answer:

I think that5 it is the secend one

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?
givi [52]

Answer:

<em>$2.29/gal</em>

Step-by-step explanation:

The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.

unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal

7 0
3 years ago
You see, I can be myself now finally
DaniilM [7]

The song is 'Hey, Soul Sister' by Train. The next 29 words are:

I want the world to see you be, with me

Hey, soul sister

Ain't that Mr. Mister on the radio, stereo?

The way you move ain't fair, you know

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I'm so lost could anyone help? Thank you so much
    6·1 answer
  • Pls help 7th grade math your a life saver ❤
    8·2 answers
  • Find the area please.
    7·2 answers
  • Given the function (x) - 9x+8, evaluate w(5).
    14·1 answer
  • A continuous function graph shows unbroken lines or curves or part of a line or curve.
    10·1 answer
  • Efficiency is a long term measure of how well organization uses it's resources true or false?​
    11·1 answer
  • Which graph represents the solution set of the inequality 3x + 2y &lt; 4?
    8·1 answer
  • Can someone help me? I am stuck on this question! and tysm to the people who helped me!! &lt;3 have a nice day!
    14·2 answers
  • Andrea, a 65.0 kg sprinter, starts a race with an acceleration of 3.700 m/s2. If she accelerates at that rate for 12.50 m and th
    15·1 answer
  • Evaluate the expression when x=14 and y=12.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!