Answer:
5x-8/12y
Step-by-step explanation:
x+1
3y
+
x−2
4y
−(
x+3
/6y
=
30xy2−48y2
72y3
=
30x−48/72y
=
5x−8
/12y
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
4x? because you solve the exponent
You can form 2 and then you have the odd one out.