1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
3 years ago
9

2x(x - 3) + 7(x - 3) Can I have an explanation on how it works factors

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

2x(x - 3) + 7(x - 3)

2x^2 - 6x + 7x - 21

reduce

2x^2 + x - 21

if this is equal to 0 then:

2x^2 + x - 21 = 0

factored:

(2x + 7)(x - 3) = 0

How that was done:

Divide the (2x^2) into (2x) and (x).

Divide the (-21) into (+7) and (-3). You choose these numbers so that their sum, when multiplied by (2x) and (-3), adds up to (+x).  

You might be interested in
The picture shows how adding heat or taking heat away causes matter to change state.
Karo-lina-s [1.5K]
The answer is d freezing
4 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to x + x + x + 2?
Snezhnost [94]

Answer:

Uh oh! It looks like your question is missing some crucial information. Please repost it with any helpful information such as diagrams, excerpts, or answer choices needed to solve it.

Step-by-step explanation:

3x + 2 is one possible choice

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation x = $rrº for r.
Masteriza [31]

Answer:

32 $

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Lisa’s home is currently worth $150,000. When she purchased it five years ago, it was worth $180,000. Find the percent of change
Anestetic [448]

Answer:

16.7 percent decrease.

Step-by-step explanation:

Difference in value = 150,000 - 180,000

= -30,000

As a percent this  =  (-30,000 /  180,000)   * 100

= -0.1667 * 100

= -16.67

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me with this question please
shtirl [24]

Answer:

6 for $1.26 is better

Step-by-step explanation:

$1.26/6 = $0.21 per can

$1.98/9 = $0.22 per can

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells a 6-pack of bottle water for 3.79 a 9-pack for 4.50 and a 12-pack for 6.89 which package cost the least pe
    15·1 answer
  • the interest earned on an account varies directly with the balance in the account. if an account with a balance of $200 earns $1
    7·1 answer
  • james recently installed a new pool in his backyard the pool is 20 ft long 15 feet wide and 5 ft deep, what is the volume
    6·1 answer
  • I.The difference between two numbers is 5. Their product is 36.
    15·1 answer
  • Martin draws a card from a standard deck of cards, does not replace the card, and draws another card. What is the probability he
    6·1 answer
  • Which of the following equations has an infinite number of
    6·1 answer
  • K/(-11)=-3. Solving one step equations
    9·1 answer
  • Stephanie receives a salary of $650 per month plus a commission of 5.5% on the first $3,000 of sales and 7% of all sales over $3
    15·1 answer
  • Q6.
    14·1 answer
  • Please help me with these questions. I’ve literally been asking for this same answer since 7:00 pm. It’s currently 9:35 am. Plea
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!