Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
7. 5
pizza
8. B
9. 11
inches
10. -12
11. 
12. 4
Step-by-step explanation:
7. 3
+ 2 
make them mixed fractions:
+ 
get a common denominator by multiplying
by 4:
+ 
add the numerators: 
simplify the fraction by dividing 45 by 8: 5 
8. 3 x 6 = 18
5 x 6 = 30
7 x 6 = 42
9 x 6 = 54
therefore, y = 6x
9. 5:7 is similar to 8:L
divide 8 by 5: 1 
multiply 7 by 1
: 11 
L = 11
inches
10. 5 - 2x = 29
subtract 5 from each side: -2x = 24
divide each side by -2: x = -12
11. fruit = 15%
15% = 15/100
simplify by dividing by 5: 
12. the y-intercept is where the line crosses the y-axis (the vertical one). the line crosses the y-axis at 4.
Let point is(x,y)
x=(2-0)/5=2/5
y=(-6-5)/5=-11/5
(2/5,-11/5)