Answer:
Ask a question and fellow persons will help you .
Step-by-step explanation:
Just type your question in the blue box at the top of course.
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle
best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
Working for 2 hours pays $15.
Divide $15 by 2 to get $7.50 per hour.
Divide each amount of pay by its hours, and all are $7.50 per hour.
The equation is $7.50 multiplied by the number of hours, or
p = 7.50h
Answer:
-19
Step-by-step explanation:
Evaluate -x^2 - 5 x y + 5 y^3 where x = -2 and y = -1:
-x^2 - 5 x y + 5 y^3 = -(-2)^2 - -2 (-5) + (-1)^3×5
(-2)^2 = 4:
-4 - -5 (-2) + 5×(-1)^3
(-1)^3 = -1:
-4 - -5 (-2) + 5×-1
-5 (-2) = 10:
-4 - 10 - 5
-4 - 10 - 5 = -(4 + 10 + 5):
-(4 + 10 + 5)
| 1 | 0
| | 5
+ | | 4
| 1 | 9:
Answer: -19
Answer:
d. 2
Step-by-step explanation: