1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
14

1: The local street cart sells bacon egg and cheese sandwiches for $2.50,

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]3 years ago
6 0

Answer:

213 sandwiches

534 soft drinks

Step-by-step explanation:

system of equations, if you want better explanation, hmu in the comments.

You might be interested in
F(x) = 3(х + 2)<br> f(-3) =<br> о аз<br> Oь -7<br> Ос 7<br> W
choli [55]

Answer:

The value of f(-3) = -3

Step-by-step explanation:

It is given that f(x) = 3(x+2), in order to find f(-3), we have to substitute x = -3 into the function, f(x) :

f(x) = 3(x+2)

f(-3) = 3(-3+2)

= 3(-1)

= -3

5 0
3 years ago
Solve for x.<br> x= In e<br> x=
IgorLugansk [536]

Good morning ☕️

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

<u><em>since the function ln is the inverse of the function exponential then :</em></u>

ln(e )=lne^{1} = 1

:)

3 0
3 years ago
A store owner buys a case of 144 pens for $28.80. He sells the pens for $0.40 each. The owner claims that they marked the pens u
stellarik [79]

Answer: $0.3

Step-by-step explanation:

Given

The owner buys 144 pens for $28.80 i.e. each pen costs

\dfrac{28.80}{144}=\$0.2

owner sells the pen at $0.4 i.e. price marked up by

\Rightarrow \dfrac{0.4-0.2}{0.2}\times 100=100\%

So, the claim of the owner is incorrect

The actual increase in the price to get 50% markup

\Rightarrow 0.2\times (1+0.5)=\$0.3

6 0
3 years ago
-9f +19-1 + f) 12-=8f <br>is this the answer? ​
jeka94

Hi!

-9f + 19 - 1 + f is actually -8f + 18.

To do this we add like terms, -9f and f; and 19 and -1

-9f + f is -8f

19 - 1 is 18

Therefore your answer is -8f + 18

7 0
2 years ago
Two friends, Ellie and Easton, took summer jobs. The equation y = 19.2x represents Ellie's earnings in dollars and cents, y, for
skad [1K]

Answer:

I don't know what's I don't know I'm really sorry very very very very very very very very very very very very sorry very sorry

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the LCD of equations with the following numbers as their denominators: <br> x^2, 2x, x
    14·1 answer
  • Chen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spends a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7
    10·2 answers
  • A shopper bought a 12- pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounces?
    15·2 answers
  • PLEASEEEEE HELPPPP MEEEEEEE BRAINLIEST TO THE FIRST ANSWER AND 30 POINTS
    8·1 answer
  • PLEASEEEEEE HELP ME !!!!
    8·2 answers
  • Write the equation of the line that has a slope of 2 and passing through (3,-4) point
    8·1 answer
  • What is the value of (1/2)^3 + (1/3 x 2)?
    13·1 answer
  • ANSWER FOR BRAINLIEST AND 50 POINTS:
    7·1 answer
  • Can u pls help me with this question ​
    12·1 answer
  • I NEED A QUICK ANSWER I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!!! If I drive 20 minutes a day for 185 days how many hours would that be?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!