1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
2 years ago
5

Harold Manufacturing produces denim clothing. This year, it produced 5,000 denim jackets at a manufacturing cost of $45 each. Th

ese jackets were damaged in the warehouse during storage. Management investigated the matter and identified three alternatives for these jackets. Jackets can be sold as is to a secondhand clothing shop for $6 each.Jackets can be disassembled at a cost of $32,000 and sold to a recycler for $12 each.Jackets can be reworked and turned into good jackets. However, with the damage, management estimates it will be able to assemble the good parts of the 5,000 jackets into only 3,000 jackets. The remaining pieces of fabric will be discarded. The cost of reworking the jackets will be $102,000, but the jackets can then be sold for their regular price of $45 each.Required:1. Calculate the incremental income.
Business
1 answer:
saw5 [17]2 years ago
4 0

Answer:

ALTERNATIVE 1 $30,000

ALTERNATIVE 2 $28,000

ALTERNATIVE 3 $33,000

Explanation:

Calculation for the incremental income

ALTERNATIVE 1 Sell as it is

Incremental revenue $30,000

(5,000*$6)

Incremental costs $0

Incremental Income $30,000

ALTERNATIVE 2 Disassemble and sell to recycler

Incremental revenue $60,000

(5,000*$12)

Incremental costs $32,000

Incremental Income $28,000

ALTERNATIVE3 Rework and turn into good jackets

Incremental revenue $135,000

(3,000*$45)

Incremental costs $102,000

Incremental Income $33,000

Therefore based on the above calculation the company should choose ALTERNATIVE 3 of the amount of $33,000

You might be interested in
Kearney, Inc., makes kitchen tools. Company management believes that a new model of coffee grinder would sell well at a price of
IRINA_888 [86]

Answer:

$0.15 hours per unit

Explanation:

Given that

Direct material cost = $16

Assume Direct labor cost = X

Manufacturing overheads = $18

Profit margin = 20%

Direct labor per hour cost = $28

The computation of direct labor-hour input is shown below:-

Total manufacturing cost = X + $34

Total cost of goods sold = (X + $34) × 1.7 = $66

Direct labor cost per unit

= (X + $34) = $38.82

= $38.82 - $34

= $4.32

Direct labor hours per unit = Direct labor cost per unit ÷ Direct labor per hour cost

= $4.32 ÷ $28

= $0.15 hours per unit

3 0
3 years ago
What does the reset() command do?
Rom4ik [11]
<span>This command resets the Winsock catalog to the default configuration. This can be useful if a malformed LSP is installed that results in loss of network connectivity. While use of this command can restore network connectivity, it should be used with care because any previously-installed LSPs will need to be re-installed. </span>
3 0
3 years ago
Calculate the 4-day moving average for the following data (Remember that
Hatshy [7]

Answer:

116 . 100. 560 . 58

257 . 1100. 342 . 186

5 0
2 years ago
Stocks X and Y have the following data. Assuming the stock market is efficient and the stocks are in equilibrium, which of the f
Lapatulllka [165]

Answer:

B. One year from now, Stock X's price is expected to be higher than Stock Y's price.

Explanation:

Hope it helped...Please mark brainliest. Have a nice day!

7 0
2 years ago
Net sales revenue is $720,000. Beginning and ending net accounts receivable are $62,000 and $58,000, respectively. Calculate the
neonofarm [45]

Based on the sales revenue and the net accounts receivable, the receivables turnover ratio is 12 times .

<h3>What is the receivables turnover ratio?</h3>

This can be found as:

= Net sales revenue / Average accounts receivable

Solving give:

= 720,000 / (62,000 + 58,000) / 2

= 720,000 / 60,000

= 12 times

Find out more on receivables turnover ratio at brainly.com/question/27523896.

#SPJ1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Any marketing method that directly links manufacturers or intermediaries with the ultimate consumer could be classified as:
    12·1 answer
  • Gaddis the concept of seniority, which some employers use to hire and fire workers is
    6·1 answer
  • the pure food and drug act was an example of progressive legislation to protect consumers. true false
    5·2 answers
  • The cash basis of accounting A : is the method required by generally accepted accounting principles. B : follows the revenue rec
    9·1 answer
  • When making a major purchase, people should
    5·2 answers
  • In the short​ run, firms will​ _______. A. incur an economic loss B. continue to break even C. make an economic profit Some firm
    13·1 answer
  • Northern purchased the entire business of Southern including all its assets and liabilities for $2,400,000 on December 31, 2021.
    11·1 answer
  • Does each Subway $5 Footlong cost the franchisee more than $5? Subway, the fast food restaurant franchise, recently announced it
    13·1 answer
  • John Deere is a manufacturer of agriculture equipment. Deere supplies replacement parts to dealerships across the globe. John De
    14·1 answer
  • In analyzing the pharmaceutical industry for a prospective business​ launch, nicole​ turco, a ph. D. In​ pharmacology, concluded
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!