1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
3 years ago
11

A class has 30 students.18 are boys.What is the ratio of boys to girls?(you must simplify)

Mathematics
2 answers:
bixtya [17]3 years ago
8 0

Answer:

3:2

Step-by-step explanation:

18:12

12:8

6:4

3:2

Alisiya [41]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:You caly/3fcEdSxn download the ans^{}wer here. Link below!

bit.^{}

You might be interested in
Central City High School's robotics team is at a competition. In the last round, the team earned 80 points for climbing over an
sweet [91]

Answer:

344 = 12*22 + 80

Step-by-step explanation:

They made the ball 22 times

6 0
2 years ago
A cycle race began at 9:40
Ksenya-84 [330]
The entire race took Henry 1hr:36min which is 96min. He has an average speed of 30km/hr means he's been traveling 0.5km/min
30km/hr > 30km/1hr >
30km/60min = 0.5km/min
since Henry took 96min to finish the race we multiply 0.5km/min with 96
0.5km/min*96min=48km
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helpppp<br> khan academy
larisa [96]

Answer:CA, BC, BA

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is 1/6 divided by 1/3 in simplest form
Pie

Answer:

1/2 or 0.5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose f varies inversely with g and that f = 28 when g = 2. What is the value of f when g = 7?
Lesechka [4]

Make up the proportion

28*2=x*7\\7x=56\\x=8

P.S. Hello from Russia

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz I need help look at the picture
    7·2 answers
  • I need help ASAP I'm not sure if I'm right
    7·2 answers
  • Paula sold 35 packages of wrapping paper for this years booster club fundraiser. This is one less than twice the number of packa
    11·1 answer
  • What is the area for all of them
    7·2 answers
  • Please help me and show how you worked out.
    8·1 answer
  • What is the measure of x?
    12·2 answers
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • Omar buys five shirts for $22 each, three pairs of pants for $50 each, and six ties for $17 each. What is the mean amount that h
    14·2 answers
  • Mai skated x miles, and Clare skated 3/4 farther than that. Write an expression for the distance Clare skated. You may use fract
    13·1 answer
  • Sam and Martha had a total bill (Including tax) of $29 32 at The Spaghetti House restaurant They also purchaued 2 shirts for $19
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!