1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
7

What is six less than seven times a number is equal to -20​

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
7 0

Answer:

7n-6=-20

Step-by-step explanation:

six less than seven times a number

we'll use n as "the number"

six less meaning -6

7 times a number n = 7n

7n-6=-20

You might be interested in
To the nearest square unit, what is the area of the regular octagon shown<br>below?​
Tanzania [10]

Answer:

A) 2341 square units

Step-by-step explanation:

Area of a regular polygon= 1/2*perimeter*apothem

Perimeter=22*8=176 units

Apothem=26.6 units

Thus:

A=1/2*176*26.6

A=88*26.6

A=2340.8

So the area of the regular octagon rounded to the nearest square unit is 2341 units^2, aka. Option A

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
5.2412<br> 2x+3y=-5<br> 5x-y=-12
cupoosta [38]

Answer: 5.2412 = 5.2412 = 2x + 3y = −5 = 2x + 3y = -5 = 5x − y= -12

4 0
3 years ago
Find the area between the curves x=-2,x=3,y=4x,y=x-5
mixas84 [53]
Those are all lines...

So the x interval is from -2 to 3, because of x=-2 and x=3

The upper line is y(u)=4x and the lower line is y(l)=x-5

So the area between the two lines is:

A=⌠y(u)-y(l) dx

A=⌠4x-x+5 dx

A=⌠3x+5 dx

A=[3x^2/2+5x]

A=[(3x^2+10x)/2], x=[-2,3]

A=(1/2)(27+30-(12-20))

A=(1/2)(57+8)

A=(1/2)(65)

A=32.5 u^2
5 0
3 years ago
Please help me with this
lakkis [162]
So since 2/5 of the washing machines have been sold that means 3/5 remain in the store 
 
first find the number of washing machines that were in the store before any were sold 

X is the number of washing machines in the store before selling

18=(3/5)X

18/(3/5)=X
X=18*(5/3)
X=30

so at the beginning there were 30 machines

then multiply the percent sold (2/5) by the number at beginning to find the number sold

(2/5)*30=12

so 12 machines were sold

to find the cost per machine divide the total price by number of machines sold so 

$3840/12= $320 

so the answer is $320 per machine

5 0
3 years ago
4/5 of 40
algol [13]
4/5 of 40 = 32
1/3 of 3 = 1
1/3 of 15 muffins = 10 muffins
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The boiling point of a substance in City A is found to be 145 °C. The boiling point of the same substance in City B is 141 °C. W
    14·1 answer
  • Give the angle measure represented by 2 rotations clockwise
    10·2 answers
  • The baby elephant weighs 435 pounds. what is its weight rounded to the nearest hundred pounds?
    12·2 answers
  • Computer Scored Unit Test
    7·1 answer
  • Help me again I’m lazy again and giving brainliest if correct number 12
    10·1 answer
  • Find the distance between points u and v in the coordinate plane​
    13·1 answer
  • Use the number line to identify the least value, first quartile, median, third quartile, and greatest value of the data.
    10·2 answers
  • Can someone help me find the zeros of the quadratic functions?
    15·1 answer
  • Ryan rides his bicycle 5 miles in 34 hour. How many miles can he ride at the same rate in 1 hour?
    13·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!