1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
2 years ago
11

A cereal box says that now it contains 20% more. Originally, it came with 20 ounces of cereal. How much cereal does the box come

with now?
Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]2 years ago
6 0

Answer:24ounces

Step-by-step explanation:

Multiply 20 ounces by .20 (The percent) then add your answer to the 20 ounces.

You might be interested in
‼️10 points‼️
kramer
The answer is d, hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular floor is 7 yards long and 3 yards wide. what is the area of the floor in square feet? be sure to include the corre
mario62 [17]
There are a couple ways to do this, but basically you need to convert the units. 

<span>7 yards x 3 ft/yard = 21 feet </span>
<span>4 yards x 3 ft/yard = 12 feet </span>
<span>So the area (in sq. ft) will be: </span>
<span>21 x 12 </span>
<span>= 252 sq. ft. </span>

<span>Alternatively, you can figure the area in square *yards* and then multiply by 9 sq. ft per sq. yard. </span>
<span>7 yards x 4 yards x 9 sq. ft/sq. yard </span>
<span>= 252 sq. ft.

hope this helps :)</span>
4 0
3 years ago
Can somebody help me I will mark brainliest
bixtya [17]

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

a) <e and <c

b) <c and <b

c) <c and <a

d) <c and <b,  <c and <d, <d and <e, <e and <a, <a and <b

e) c = 30, a = 90, b= 60, e= 30, d= 150

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kevin made a jewelry box with dimensions shown 5cm,10cm,15cm what is the value of the jewelry box?
zaharov [31]

Answer:

750

Step-by-step explanation:

10 times 5 times 15

3 0
3 years ago
How many vertices does a cube have
PolarNik [594]
A cube has 8
A square has 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The table shows the distance Randy drove on one day of her vacation
    11·1 answer
  • A sushi restaurant makes 12 types of sushi rolls each day. They also offer 7 sashimi plates. A popular combination platter at th
    15·1 answer
  • Let x1, x2, and x3 be 0 - 1 variables whose values indicate whether the projects are not done (0) or are done (1). Which answer
    14·1 answer
  • Help please!!! Hurry! &lt;3
    8·1 answer
  • A sports car traveled a distance of 312 miles in 6 Hours. traveling at that same speed what distance would his sport car travel
    7·2 answers
  • PLZ HELP ME I DON'T KNOW
    15·2 answers
  • Tell whether the pair of polygons is similar. Explain why or why not.
    15·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
  • Please help <br> Please help<br> Please help <br> Please help
    15·1 answer
  • on the first day the apple iphone 5 was released, the local store had 200 in stock. by 8:00 pm, the store had sold 3/5 of their
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!