1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
3 years ago
7

Change this into decimal step by step plz

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
7 0

Answer:

2.6

Step-by-step explanation:

3/5 ---> ?/100

100/5 ---> 20

3       20         60

--  x           =   -------

5       20         100

60/100 = 6/10

6/10 as a decimal is 0.6

2 + 0.6

= 2.6

<h2>Hope this helps!!</h2>
You might be interested in
How many ounces of gold are in a 16​-karat gold chain that weighs 2.6 ​ounces?
oksano4ka [1.4K]

A 16 karat gold means that there are 16 parts of gold in 24 parts of the gold chain. Therefore the weight of the pure gold is:

pure gold = (16 / 24) * 2.6 ounces

<span>pure gold = 1.73 ounces</span>

7 0
3 years ago
Mr.William orders 2 feet of trim to decorate pillows. If he needs 1inch of trim for each pillow, how many pillows can he decorat
navik [9.2K]

2 feet = 24 inches

24 inches divided by 1 inch = 24

Answer is 24 pillows.

3 0
3 years ago
Colton has 8 comedy movies, 6 action movies, 5 fantasy movies, and 1 drama movie on his list of favorite movies.
Alla [95]

Answer:

For every 5 movies on the list there are 2 comedy movies

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1/6 x 5 appreciate all answers!
Alchen [17]

Answer:

0.833 repeating or 5/6

Step-by-step explanation:

I just searched it online it that's all

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when a = 13. 89 + a
Korvikt [17]

Answer:

102

Step-by-step explanation:

89 + a

Let a=13

89+13

102

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Snell is writing a book. She has already written 25 pages and
    10·1 answer
  • Help me please please please please
    8·2 answers
  • Find slope intercept form of 5x+8y=120 passing through (4,5)
    9·1 answer
  • If you can bike 15 miles per hour, how long will it take you to bike 5 miles?
    7·2 answers
  • 24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
    14·1 answer
  • Find the slope of the line through the given pair of points, if possible. Based on the slope, indicate whether the line through
    7·1 answer
  • Can you help me find the value of x and y for both
    6·1 answer
  • Write the division expression as a fraction. <br>•9÷11 <br>•12÷17 <br>• 1÷8 <br>• 2÷7 <br>• 23÷35​
    10·1 answer
  • Estimate the quotient (report if calculator answer or incorrect)​
    12·2 answers
  • Can someone answer my previous question
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!