1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
6

Write an equation in Standard Form. A store sells t-shirts for $12 each and

Mathematics
2 answers:
Dmitrij [34]3 years ago
8 0
Standard form: Ax + By = C
Equation: 12x + 15y = 120
vladimir2022 [97]3 years ago
4 0

Answer:

12x + 15y = 120

Step-by-step explanation:

x= t shirts

y= sweatshirts

x+y=total

12x + 15y = 120

(I got this question on a quiz and I got it right!)

I hope this helps!

You might be interested in
ANSWER ASAP GIVING BRAINLIEST!
horrorfan [7]

Answer:

The chemical reaction is due to chemical change in the chemicals within the light stick so it shows off color.

Step-by-step explanation:

The chemicals in the light stick interact with each other. This cause them to come together and give off a color of light.

6 0
2 years ago
Can someone plz help me with this one problem plzzzzz I’m marking brainliest!!!
luda_lava [24]

Answer:

1st

Step-by-step explanation: i think

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
eight hundred ninety-one billion, nine hundred sixty-two million, one hundred seventy-two thousand, four hundred nine in standar
ahrayia [7]

Answer:

891,962,172,409

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
I have an 88 in my math class, according to my teacher if I get a 75% on my final exam my grade will be 86. my final exam is wha
shusha [124]

Answer:

I think the answer is 30%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tell whether the angles are complementary or supplementary. Then find the value of x.
zubka84 [21]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please ASAP!!!!
    6·1 answer
  • What is the solution for -2x + 7 = 7
    12·1 answer
  • Alfred May 21 goals in 3.5 minutes what is Alfred unit rate
    11·1 answer
  • Yuki bought a pound of confetti for $ 12 $12dollar sign, 12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16
    13·1 answer
  • A combined total of $53,000 is invested in two bonds that pay 5% and 6.5% simple interest. The annual interest is $3,085.00. How
    11·1 answer
  • Simplify-3/7(y-28)-1/21y
    9·1 answer
  • Which is more 1 kilometer or 551 meters?
    15·2 answers
  • This season a softball player scores 6 runs more than three times the number of runs she bats in (also known as RBIs). She score
    15·2 answers
  • The figure shows the dimensions of a birdhouse Sharri built. How much birdseed will it take to fill Sharri’s birdhouse completel
    11·2 answers
  • 1
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!