1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
7

Math 4.09 Unit test part 2 lines pls help 100 points

Mathematics
1 answer:
dusya [7]3 years ago
6 0

Answer:

what is the qestion

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
30 PTS 30 PTS 30 PTS 30 PTS
wariber [46]
1 and 2 are equations and 3 is a solution
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph best represents y= -x 2 + 2
nydimaria [60]

Answer:

Step-by-step explanation:

Is this y=-x^2 +2?

Here is the graph, in the photo.

Hope you understand

6 0
3 years ago
William bought some tickets to see his favorite singer. He bought some adult tickets and some children tickets, for a total of 1
Viefleur [7K]
Hello!

Let 'a' stand for adult tickets and 'c' for children tickets.

a + c = 15

(Both adult and children tickets make up a total of 15 tickets).

30a + 20c = 330

a = 3

c = 12

A N S W E R:

William bought 3 adults tickets and 12 children's tickets.

5 0
3 years ago
If 2&gt; -a, then a &lt; -2.<br> True<br> False
Nonamiya [84]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Flip the equation.

−a<2

Divide both sides by -1.

a>−2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write two verbal expressions for n-5
    7·1 answer
  • There were 100 chocolates in a box. The box was passed from person to person in one row. The first person took one chocolate. Ea
    15·1 answer
  • At the sewing store, Erin bought a bag of mixed buttons. She got 261 large buttons and 87 small buttons. What percentage of the
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%2848%20%5Cdiv%20x%20%2B%207%29%20%5Cdiv%200.25%20%3D%20%20-%2020%20" id="TexFormula1" title="
    14·1 answer
  • Which number is not divisible by either of the numbers three and five?
    6·2 answers
  • Help me pls now its late and i need to turn it in.
    15·2 answers
  • I WILL MARK AS BRAINLIEST PLEASE ANSWER FAST
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP !!! &lt;33
    13·2 answers
  • Arrange the numbers from least to greatest. -13 , -5/4 , 2 ½ , 5 ¼
    7·1 answer
  • What is the inequality shown?<br> -9 -8 -7 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!