1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
2 years ago
11

Can someone please solve this?I'm stuck and I don't know how​

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]2 years ago
6 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

If im inncorect you can check this with "Mathaway"

guapka [62]2 years ago
4 0

Answer: D

Hope this helps!

You might be interested in
Will mark brainlist for anyone who answers these parts correctly and properly showed their work.
dalvyx [7]

Answer:

The rise is -5 the run is 4

Step-by-step explanation:

Slope (m) =

ΔY

ΔX

=

-5

4

=

-1.25

θ =  

arctan(

ΔY

) + 360°

ΔX

=

308.65980825409°

ΔX = 2 – -2 = 4

ΔY = -1 – 4 = -5

Distance (d) = √ΔX2 + ΔY2 = √41 = 6.4031242374328

Equation of the line:

y = -1.25x + 1.5

or

y =  

-

5

x

4

+  

3

2

When x=0, y = 1.5

When y=0, x = 1.2

Please give brainliest PLZPLZ

I really hope this helps have a beautiful day

3 0
3 years ago
Please help me anybody.
lutik1710 [3]

Answer:

pt 1 is 3/5

Step-by-step explanation:

cuz i know

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz do the dimensional analysis for 32ft/6.45 sec to meters/min? Thank You!
Rzqust [24]

Answer:

About 90.73 meters/min.

Step-by-step explanation:

Dimensional analysis is done by multiplying the wanted unit over the current unit in equal measure, or the other way around.

First, we will convert feet to meters, using that 1 ft = .4048 m.

32ft/6.45sec * .3048m/1ft = 32/6.45sec * .3048m = 9.7536m/6.45 sec.

Second, we convert seconds to minutes, using that 60 sec = 1 min.

9.7536m/6.45sec * 60sec/1min = 9.7536*60m/6.45min ≈ 90.7311627m/min.

5 0
3 years ago
I am stuck on this 3rd grade word problem. I am trying to help with my daughters homework. She has to solve and show work. Pleas
AVprozaik [17]

Answer:68 min

Step-by-step explanation:10:47-10:05=42 min

3:39-4:05=26 min 42+26=68

6 0
3 years ago
A package of 4 pairs of insulated socks costs $22.36 . What is the unit price of the pairs of socks ?
Masja [62]

Answer:

5.59

Step-by-step explanation:

22.36/4 = 5.59

hope this helps!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The library is 0.96 mile away from Theo’s home. Write this distance as a fraction in simplest from.
    11·1 answer
  • Find the Difference 9,052-7,391
    14·2 answers
  • The dot plot shows how many cats are owned by each person in a neighborhood:
    8·2 answers
  • How do i solve this?
    11·2 answers
  • Suppose 6 adults produce 192 lb of garbage in one week. At this rate, how many pounds will 35 adults produce in one week?
    7·2 answers
  • What is the value of the expression (3a-b)/(6(b+a)) when a = 4 and b = -2? Show your work to support your answer.
    13·1 answer
  • Each letter of the word ASSESSMENT is written on a card and placed in a bag. You are equally likely to get any card.
    6·1 answer
  • Mary is buying tickets for a movie.
    14·1 answer
  • How do you do <br> (2/3) (-4) (9)
    13·1 answer
  • Which property of multiplication is shown below?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!