1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
3 years ago
9

Plz helppppppppppppppppppppppppppp

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
3 0
I think the answer is b
You might be interested in
Plz Answer ASAP!!! (20 Points)
Kaylis [27]

Equation is x= 558 t2/496

x=4.5

I got the answer from another brainly user asking the same question. Someone else answered it. I just typed your question into the search bar and got it. Good luck <3

3 0
3 years ago
Solve the inequality 3(x + 2) &gt; 0.
Murljashka [212]

Answer:

B.) x>-2

Step-by-step explanation

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3)/(2x+3)=(2)/(10x+4)
RoseWind [281]

Answer:

x = -3/13

Step-by-step explanation:

cross multiply

4x + 6 = 30x + 12

combine like terms

-6 = 26x

x = -6/26 = -3/13

7 0
2 years ago
Find an equation for the line with the given properties. Express your answer using the general form or the slope-intercept form
Damm [24]

Answer:

y=-3x+4

Step-by-step explanation:

To get the equation in the slope-intercept form first, put the equation in slope-point form using the information given. The slope-point form is y-(-2)=-3(x-2). Then solve for y.

Distribute -3 to (x-2),

y-(-2)=-3x+6

Then, add -2 to both sides,

y=-3x+4

This is your final answer; the slope is -3 and the y-intercept is 4. There are also a few other ways to solve but I find this the easiest.

3 0
3 years ago
A) y=5x+5<br> B)y=x+5<br> C)y=5x+25<br> D)y=x+125
kirill115 [55]
The answer of the question is C
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 7(2+5v)=3v+14 can anyone help???
    15·2 answers
  • What is 7+6x evaluated for x=3
    10·2 answers
  • Answer pls kkhejejrjt
    5·1 answer
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Help please! any1 know this​
    14·1 answer
  • I need help on 14 please
    9·2 answers
  • Megan paid $2.52 in sales tax on an item that cost $36.00 before tax. At that rate, how much would she pay in sales tax for an i
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%2B1" id="TexFormula1" title="5 +1" alt="5 +1" align="absmiddle" class="latex-formula"> x
    15·1 answer
  • can you please help me to understand the pythagorean theorem, and Trigonometry . i don't really understand it
    13·2 answers
  • 8 classmates share 4 pizzas equally
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!