1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
6

What make the following inequality true?

Mathematics
1 answer:
evablogger [386]3 years ago
7 0

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

Answer = 4

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

You might be interested in
Could someone please help ?
blondinia [14]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Put x = 2 into both equations:

For x- 10 = 2-10 = 8 (Not  > 8)

For -0.5x-4 = -0.5*2-4 = -5 (Not < -8)

Hence, the answer is no.

4 0
2 years ago
Nind reeds
Usimov [2.4K]

Answer:

42 gallons.

Step-by-step explanation:

count every inch *2 and calculate gallons

3 0
2 years ago
Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost
Mama L [17]
2X=Y

2 because it is two dollars per pound.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me this is due today
Serjik [45]

Answer:

1. 15 (A)

2. 12 (G)

Step-by-step explanation:

1.  We can make an equation out of this...

    3x+3=48

    x is the age of Geoff which is what we are trying to find out

   

    We have to add 3 to both sides of the equation

    3x+3=48

         -3   -3

     ________

    we end up with 3x=45

     we then have to divide 3 by both sides because its the opposite of                

     multipling

    3x=45

    _____

         3

    we get x=15

2.   We can write a problem statement  

      (2 x 9)-6=?

       multiply 2 and 9 <u>FIRST</u>

     

       18-6=?

       your answer is 12

      Your Welcome! Have a great rest of your day! :)

 

       

     

7 0
2 years ago
If a musician uses his credit card to pay for a new violin that costs $2,900 and does not pay on it until the second month, what
OLEGan [10]

Answer:

$97.15.

Step-by-step explanation:

We have been given that a musician uses his credit card to pay for a new violin that costs $2,900 and does not pay on it until the second month. The interest rate of credit card is 3.35% monthly.

We will use interest formula to solve our given problem.

I=PrT, where,

I=\text{Interest},

P=\text{Principal amount},

r=\text{Interest rate in decimal form},

T=\text{Time}  

Let us convert our given interest rate in decimal form.

3.35\%=\frac{3.35}{100}=0.0335

Upon substituting our given values in interest formula we will get,

I=2,900*0.0335*1

I=2,900*0.0335

I=97.15

Therefore, the monthly interest charge at the end of the 1st month will be $97.15.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The frequency of A4 is 440.00 Hz.<br> what is the frequency of A6, which is two octaves above A4?
    5·2 answers
  • The graph of the function f(x)= x2 − 4x + 6 is shown here. What is its axis of symmetry?
    6·2 answers
  • Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    9·2 answers
  • Miko can type 70 words in one minute.At that rate,how many words can he type in 12 minutes?
    8·1 answer
  • State the domain of the function.
    13·1 answer
  • How many bases does a rectangular prism have?<br> one<br> two<br> three<br> four
    8·2 answers
  • 83x - 6) = 6(4x + 8)​
    8·1 answer
  • Topic: Central and Inscribed Angles
    9·1 answer
  • Soup is 3 cans for $0.82, so each can of soup is $0.2733. how much does it cost for each one?
    11·1 answer
  • Giving points and brainiest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!