1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiv31 [10]
3 years ago
13

Please factor and find the zeros of each relation (18 marks)

Mathematics
1 answer:
AlekseyPX3 years ago
3 0

Answer:

C. \ \frac{-2}{3} , \ \frac{-4}{5}\\\\D. \ -2, \ -4

Step-by-step explanation:

C.

30x^2 + 44x +16 = 0\\\\2(15x^2 + 22 + 8) = 0\\\\2(15x^2 + 12x + 10x + 8) = 0\\\\2(3x(5x + 4)+2(5x + 4))=0\\\\2((3x + 2)(5x + 4)) = 0\\\\Zeroes : 3x + 2 = 0 => x = \frac{-2}{3}\\

             5x+ 4 = 0 => x = \frac{-4}{5}

D.

10x^2 + 60x +80 = 0\\\\10(x^2 + 6x + 8)= 0\\\\10(x^2 + 4x + 2x + 8)=0\\\\10(x(x+4)+2(x+4))=0\\\\10((x+2)(x+4))=0\\\\Zeroes : x + 2 = 0 =>x = -2

            x + 4 = 0 => x= -4

You might be interested in
I NEED HELP ON 2 PLEASEEEEEEEEE
Leto [7]

Answer:

294

Step-by-step explanation:

Scale factor is 3.5 (If you go from the smaller image to the bigger image).

7 x 3.5 = 24.5 feet

since the question is asking you for the answer in inches you have to multiply 24.5 by 12 which gives you 294

7 0
2 years ago
A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce?
sattari [20]
So we convert money into numbers 5 pounds of flour is 480 OK. Then we multiply 5*16 we get 80 then 480/80=006. Then we convert money back to numbers and we get 0.006. Answer A is correct.
3 0
3 years ago
Loretta’s income last year was $81,300. She made $56,800 at her salaried job and had additional passive income. If Loretta earne
NARA [144]
81300 - 56800 = 24500 passive income for the year.
24500/12 = 2041.67 passive income per month
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the L.C.M. of a3-1, a4+a2+1 and a2+a+1. ​
Karolina [17]

Answer:

a+b+ab+b+a...........

6 0
2 years ago
(2(n+1)-1)^2-(2n-1)^2 simplified
Westkost [7]

Answer: 8n

Let's simplify step-by-step.

(2(n+1)−1)2−(2n−1)2

Distribute:

=4n2+4n+1+−4n2+4n+−1

Combine Like Terms:

=4n2+4n+1+−4n2+4n+−1

=(4n2+−4n2)+(4n+4n)+(1+−1)

=8n

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer. Graham puts $20 in his piggy bank every week. At the end of 39 weeks, he adds $100 to the piggy bank
    8·2 answers
  • I just need the coordinates and I'll draw the graphs.
    11·2 answers
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • What categories are the same percentage of the budget? Category Amount spent per month Housing $1,302 Taxes $1,550 Food $558 Clo
    10·2 answers
  • Uhhh .. I need help :/
    7·1 answer
  • Proportions in triangles. solve for x
    13·1 answer
  • (Need help)
    9·2 answers
  • Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
    8·1 answer
  • Which of the following pairs of ratios are equivalent?
    12·1 answer
  • GEOMETRY - I NEED HELP!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!