Answer:
Her grocery bill was <u>$4.62</u>.
Step-by-step explanation:
There is some mistake in question so the correct question is:
Sherry bought 6 apples at 43¢ per apple. She then bought 4 oranges at 51¢ per orange. How much was her grocery bill?
Now, to find the grocery bill.
As the units are given:
<em>43¢ per apple and </em>
<em>51¢ per orange.</em>
$1 = 100¢.
So, the cost of 6 apples = 
Thus, the cost of 6 apples = $2.58
And the cost of 4 oranges = 
Thus the cost of 4 oranges = $2.04
Now, to get the total grocery bill we add the cost of apples and oranges:


Therefore, her grocery bill was $4.62.
Answer:
If you are trying to find how much grams are in one color pencil it is 7 grams.
Answer:
$27.2
Step-by-step explanation:
A cake that costs $32 is on sale for 15% off and there are no taxes. Explain why the expression (0.85).32 represents the final price of the cake in dollars.
This is explained in the calculation below
= A cake that costs $32 is on sale for 15% off
The amount off the cake is calculated as
= 15% of $32
= 15/100 × 32
= $4.8
The amount he is paying for the cake =>$32 - $4.8
= $27.2
The above expression is obtained as
(0.85).32
= (100% - 15%) × 32
=( 1 - 0.15) × 32
= 0.85 × 32
= $27.2
The final price of the cake = $27.2
Emilio will earn $334.
12*32=384 --> amount of money he earns from selling
384-50 --> subtract the amount the festival charges
=334 --> final profit
<u>Please mark this answer as the Brainliest if it helped! Thank you.</u>