1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
3 years ago
6

The sale price is $6.85 less than the regular price. The sale price is

Mathematics
1 answer:
Dima020 [189]3 years ago
3 0

Answer:

$49.35

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please helpASAP! Approximately 30% of the land on
timurjin [86]

< 30% or <0.3

less than 30

5 0
3 years ago
Can someone help me please
marysya [2.9K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
State the slope and the y-intercept for the graph of the equation. y= -2
kotegsom [21]

Answer: 0; -2

Step-by-step explanation:

Data: y-intercept=x and slope=x

Equation=y=-2

Only step, Point out the y-intercept and slope

-2=y-intercept

0=slope

Reason: Since there is no visible slope, the placeholder would be 0 therefore the slope would be 0, -2 is the only number left so that means the only number that can be y-intercept is -2.

That is why the slope is 0 and the y-intercept is -2

I hope this helps!

5 0
2 years ago
A bag contains purple marbles and yellow marbles, 52 in total. The number of purple marbles is 4 more than 3 times the number of
Masja [62]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

This question can be modeled using the equation 3x+4=52 (x is the purple marbles). To solve this equation subtract 4 from both sides, making it 3x=48. divide both by three showing x=16. This shows that 16 is the answer.

5 0
2 years ago
What is the volume of this rectangular prism?(HURRY)
Sonbull [250]

Answer:

295.2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is unit rate ?
    12·2 answers
  • The original price of a pair of shoes is $36.00. Edward buys the shoes for 13% off its original price. Two weeks later Chad buys
    13·2 answers
  • Jasmine and Carlotta are sisters, and each have their own savings. Together, they borrowed $28 from their brother to go to the m
    11·2 answers
  • PLEASE HELP.BEST ANSWER TO BRAINILIEST ANSWER.
    7·1 answer
  • Factor the following expression using the Distributive Property.<br><br>(48+64)​
    8·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
    11·1 answer
  • How do I factor -2y+2y^2-24
    15·2 answers
  • Which expression is equal to 5 + 4 X 2 - 6?
    8·2 answers
  • Which is least? 1.26 ÷ 0.3 OR 7.84 ÷ 5.6
    11·2 answers
  • Alexi bought 5 T-shirts for $12 each and 3 pairs of socks for $2 a pair. Which expression shows how much Alexi spent in dollars.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!