1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
11

5. Joe has $425.50 before he goes shopping. He spends 20% of it on groceries and then of the

Mathematics
1 answer:
garri49 [273]3 years ago
7 0
I’m not sure if this is right. but wouldn’t it be 0 if he spent the remaining amount of money on supplies for an art project?
You might be interested in
Please I need help in this question, Best answer gets BRAINLIEST
Nata [24]

Answer:

1 - a/variable

2 - d/statistic

3 - b/population

4 - c/data

5 - e/parameter

6 - f/sample

I did comment asking if the two you'd already selected were definitely correct, but no answer was given, so I apologise if this is wrong. This is what I would put.

7 0
3 years ago
535=5 hundreds+how many tens +5 ones<br> 535= how many tens + 5 ones<br> 535=535 ones
weqwewe [10]
4 hundreds 13 tens 5 ones = 4*100+13*10+5*1=400+130+5= \boxed {535}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A<br> LaDawn buys a ten-pack of gel pens for $7.50. How much did each pen<br> cost?
Ira Lisetskai [31]

Answer: Each pen cost $0.75

Step-by-step explanation:

If A LaDawn buys a pack of 10 gel pens and the total cost is $7.50 then you divide 7.50 by 10.

3 0
2 years ago
2a=9b<br><br> Use the equality to find ratios of a:b
nevsk [136]

Answer:

3:6, 18:4 keep exploring man!

Step-by-step explanation:

think of numbers to make them both true like ex 3 for a and 6 for b so in this case you could do 3:6

7 0
2 years ago
Evaluate 7j+5-8k when j=0.5 and k=0.25
dlinn [17]

So first you would substitute j and k in the expression.

7(0.5)+5-8(0.25)

3.5+5-2

It would equal 6.5

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. Determine if each pair of rates are equivalent (Equal) Explain your reasoning: 12 posters for 36 students and 21 posters for
    14·1 answer
  • 5a^2-15 using the distributive property
    15·1 answer
  • Simplify. 2√6−4√24+√96
    9·1 answer
  • Researchers wanted to determine if there was an association between the level of satisfaction of an individual and their risk of
    5·1 answer
  • a cylinder made of metal has radius of 18 cm and height 40 cm if melted how many smaller cylinders of radius 2 cm and height 5 c
    8·1 answer
  • In his free time, Gary spends 11 hours per week on the Internet and 9 hours per week playing video games. If Gary has five hours
    15·1 answer
  • Analyze this equation.
    5·1 answer
  • Taylor is building doghouses to sell. Each doghouse requires 3 full sheets of plywood which Taylor cuts into new shapes. The ply
    5·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • Find the range<br> 19, 21, 18, 17, 18, 22, 46
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!