1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
3 years ago
8

If you where asked to solve a system of linear equations using the substitution method, what form would one or both of the equat

ions start as that would make the problem the simplest?
A. point-slope form
B. standard form
C. slope-intercept form
D. point-intercept form​
Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
5 0

Answer:

It's A

Step-by-step explanation:

In general, the equation in point-slope form will give an expression that can substitute for "y", as that form is ...

 y = [something]

_____

In specific instances, the other forms of the linear equations may work, but that is not guaranteed.

You might be interested in
Juan bought "g" video games for $35 each. Which expression represents how much he spent on the games?
vitfil [10]

Answer:

g X 35

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The test scores you end up having in geometry class are 81 and 87. What possible scores can you earn on your next test to have a
Zigmanuir [339]

Answer:

88, 89, 90, 91, 92? idrk

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plot Five points on the parabola the vertex two points to the left of the vertex and two points to the right of the vertex then
dangina [55]

Answer: disisisissisi disk man

Step-by-step explanation: brobro

8 0
3 years ago
Consider the two functions:
Mademuasel [1]

Answer:

  g(0) > f(0)

Step-by-step explanation:

Evaluate the functions at the point of interest: x=0.

  g(0) = 20·1.5^0 = 20·1 = 20

  f(0) = -40 . . . . from the table

Since 20 > -40, we conclude ...

  g(0) > f(0)

8 0
3 years ago
Four friends split equally a lunch bill of $36.69 plus 20% tip how much did each person pay
nikdorinn [45]
20% of 36.69 is 7.338 

36.69 + 7.338 = 44.02800 divided by 4 = $11.007 (rounded)

Each friend paid $11.01
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If y varies directly with x and y=30 when x=-10, find the value of x when y=4
    12·1 answer
  • What is the unit rate for 40 meters in 5 seconds
    14·2 answers
  • If y varies inversely as x, and y=10 when x=2, find y when x=8
    5·2 answers
  • Please help me. I have 1 question. thank you.
    13·2 answers
  • Answer fast please and thanks!
    15·2 answers
  • The original cost of an item is $68, but you have to pay $76.16.
    9·1 answer
  • Plzzz help I’m being timed!!!
    10·2 answers
  • What is the approximate area of the circle shown?
    14·1 answer
  • If A varies direct as a square of R. Find the % increase in A if R is increase by 20%.​
    5·1 answer
  • Find the Arc Length AND Sector Area from the circle. Use 3.14 for pi. Do not round your answer.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!