1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
3 years ago
14

One half of one one hundredth is

Mathematics
1 answer:
ella [17]3 years ago
5 0

Answer:

1/2 of 1/100 = 1/200

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options.
Annette [7]
From the figure the given line passes through the points (0, 0) and (-4, 8).

Recall that the equation of a straight line is given by
\frac{y-y_1}{x-x_1} = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Thus, The equation of the given figure is given by
\frac{y-0}{x-0} = \frac{8-0}{-4-0}= \frac{8}{-4}  \\  \\ -4y=8x \\  \\ y=-2x
8 0
3 years ago
Please help me. I desperately need to pass Math T-T​
Ad libitum [116K]

Answer:

60 degrees

Step-by-step explanation:

C = 2(pi)r

The radius is 12 cm. We can find the circumference of a circle with radius 12 cm.

C = 2(pi)r = 2(3.14)(12 cm) = 75.36 cm

The length of the arc of the sector is 12.56 cm.

We can find the fraction this length is of the full circumference.

(12.56 cm)/(75.36 cm) = 1/6

The length of the arc of this sector is 1/6 the length of the circumference of the entire circle.

That means the angle of the sector is 1/6 the angle of an entire circle.

An entire circle has a central angle of 360 degrees.

1/6 * 360 degrees = 60 degrees

4 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. his sister says that at that price,each drink wo
tresset_1 [31]
It is not true

6pack = 6 pieces ? 

6 pieces for $2.00 = $12   not $2.99

Devon should divide $2.99/6  ~~  $0.49


6 0
3 years ago
Help me please ASAP
uranmaximum [27]

Perimeter is 24.

Length is 4 greater than the width.

Let's use 'x' for width

we can write this as x+4   +   x+4    +    x    +    x

x+4 being the width+4     and    x being the width

There are 4 sides to a rectangle so you are adding 4 values

Two length and two widths

so  we can then combine  the two lengths to make 2x+8

and then combine the two widths to make 2x

Then put it together.       2x+2x+8= 4x+8

4x+8=24

Subtract 8 from both sides

4x=16

divide both sides by 4

x=4

The width is 4.

6 0
3 years ago
A rectangular parking lot has
oksano4ka [1.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

180 yards :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What isbthe estimate of 27,865
    9·2 answers
  • Find the possible value or values of n in the quadratic equation 2n^2-7n+6=0.
    15·1 answer
  • The data set shows the admission prices at several museums. $20, $20, $16, $12, $15, $25, $11 Find and interpret the range, inte
    14·1 answer
  • If you have seven classes take 3 test a week what’s the probability of you passing all of your test
    14·1 answer
  • How many ways can change be made for a quarter using standard u.s. coins? (don't count "1 quarter" as making change for a quarte
    10·2 answers
  • (05.01)Which equation can be used to calculate the area of the shaded triangle in the figure below?
    15·2 answers
  • What is the surface area of a cylinder that has the following measurements? area of each base: 50.24 ft2 area of lateral surface
    12·1 answer
  • The table shows the pricing for four different types of apples. Which type cost the least per kilogram? How do you get the answe
    12·1 answer
  • What is greater 9/3, 2 3/4​
    6·1 answer
  • Matt made a 75% on his test. There were 20 questions on the test. How many
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!