1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
2 years ago
9

Find the volume of the cylinder. Round your answer to the nearest tenth. WILL GIVE BRAINLY

Mathematics
2 answers:
fredd [130]2 years ago
7 0

Answer:

471.2 cm cubed

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a cylinder is:

π*radius squared*height

The diameter is the distance across the circle.

10 mm is the same as 1 cm

The radius is half of the diameter.

1/2=.5

Radius=.5 cm

Height=6 cm

Plug the numbers in.

.5 squared is .25

π*(.25)(6 cm)

Volume=4.71

Rounded to the nearest tenth:

Volume=4.7 cm cubed

larisa86 [58]2 years ago
3 0

Answer:

7 cm

Step-by-step explanation:

10 mm = 1cm

All you need to do is add 10mm + 6cm.

10mm = 1cm

So, 6cm + 1cm.

Therefore, it equals to 7cm.

You might be interested in
there are four times as many cows as horses on a farm. there are twice as many horses as pigs on the farm. which list shows the
Gnesinka [82]
Well for what  I understood...

Let's say... 

10 Pigs in total... Horses is 2 times more than pigs so 
20 Horses in total... Cow is 4 times more than horses so
80 Cows in total...

The numbers are just examples of what I sort of understood.
3 0
2 years ago
Q(x)=2 −2+? please solve this huhu
Free_Kalibri [48]

Answer:

I mean it would just be q(x) = 0

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
-950-?= -379<br><br><br> Help Will give brainliest!!
Karolina [17]
Answer: -571

Step-by-step-explanation:
-950 - (-571) = -379
-950 + 571 = -379
Hope this helps :)
8 0
2 years ago
Lily ran 1,000 meters in 12 minutes. How many meters/minute did she run?
vladimir2022 [97]

Answer:

1,000 divided by 12=

aprox 83.3 meters per minute

5 0
2 years ago
Ivanna needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 36 pencils for 8.52 . Brand B has a pack of 48 pencils for 9.98 . Find t
Taya2010 [7]

Answer:

Brand B is better

Step-by-step explanation:

Brand A's unit price is $0.24

Brand B's unit price is $0.21

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 2 and 3/5 plus 5 and 3/5?
    10·2 answers
  • What is f(-4) if f(x)=|7x-3|
    10·2 answers
  • Please answer it now in two minutes
    8·1 answer
  • Which phrase matches the expression c^3
    13·1 answer
  • When transferring a ration into a fraction what would be the best way to do that?
    5·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIST!! SOS MATH. Look at picture
    7·1 answer
  • If a bird is on the ground, 7 ft away from a 10 ft tall tree, then what is the angle (to the
    6·1 answer
  • Write an equation of a line that passes through (-3, 5) and (-7, 5).
    6·1 answer
  • You play a game where you first choose a positive integernand thenflip a fair coinntimes. You win a prize if you get exactly 2 h
    7·1 answer
  • Prove that:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!