1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
2 years ago
5

At The Burger Palace, 2 hamburgers and 1 small order of fries costs $6.50. The Clarke family ordered 5 hamburgers and 5 small or

ders of fries and paid $17.75.
Select the TWO equations that fit the scenario described above


a. 2x+5y=24.25

b 6.50x+17.75y=5

c 5x+5y=6.50

d 5x+5y+17.75

e 2x+y=6.50
Mathematics
2 answers:
EleoNora [17]2 years ago
7 0

Answer:

why they ordering that much the faties

atroni [7]2 years ago
3 0

Answer:

The answer is D.

You might be interested in
57,600 at 4% compounded semiannually for 3 years
patriot [66]
The answer is 64,866.96, hop this helped!!
4 0
2 years ago
In indirect variation if y = 5 and x = 10, what is the value of k (the constant)?
Andre45 [30]
87 the to you do why try ice
4 0
2 years ago
Which of the following rates converts to a unit rate of $12.50 per hour
Veseljchak [2.6K]
What are the following rates?
8 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Decrease<br> M720.00 by 25%
netineya [11]

Answer:

540

Step-by-step explanation:

720 (100-25) to find the decimal to use (below 1.00 is decreasing)

720 (.75) = 540

8 0
3 years ago
Other questions:
  • . (15.4) A thin lamina is formed by considering the region inside the circle x 2 + y 2 = 6y and outside the circle x 2+y 2 = 9.
    7·1 answer
  • Factor the following polynomial completely.<br><br><br><br> A. <br><br> B. <br><br> C. <br><br> D.
    9·1 answer
  • How do you turn a interval into an inequality?
    14·1 answer
  • You’ve joined the CSCI Data Science team, and now you’re in charge of how to distribute projects for students to work on in team
    9·1 answer
  • A line is drawn so that it passes through the points (3, 4) and (2, 1) and What is the slope of the line?
    11·1 answer
  • What is the answer to this problem please -5a +3(3a -9)=
    8·1 answer
  • 8+y=18 как решить уравнения<br>​
    12·2 answers
  • Solve -7y=42 <br> What is y?
    5·2 answers
  • Which shows two possible values for a number represented by the point?
    8·2 answers
  • The bike you have been saving for is discounted 15%. You have $600 saved to purchase it. The original, non-discounted price of t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!