1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
7

Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e

ach? Explain how you determined which one is the better buy. Get right, I'll give you brainliest
Mathematics
1 answer:
torisob [31]3 years ago
5 0

Answer:

The wood for 7.50!

Step-by-step explanation:

You are trying to find the unit rate in this situation!

It's simple, Cost ÷ Amount/Weight

13.65 ÷ 7 = 1.95

7.50 ÷ 5 = 1.50

Clearly, the wood for 7.50 is the better buy!

You might be interested in
If there are 300 seventh graders, and 80% passed the benchmark, how many passed the benchmark
notsponge [240]

Answer:

240 seventh graders passed

Step-by-step explanation:

300 x 0.8 = 240

7 0
3 years ago
Question 2
evablogger [386]

The domain of the function is x ≤ 6.88

The domain of the function is y ≤ 20

<h3>Domain and Range</h3>
  • These are input and output values for which the function exists

Given the function of x expressed as:

y = 3.5x + 2.8

The domain occurs at the point where 3.5x + 2.8 ≤ 20

3.5x ≤ 20 - 2.8

3.5x ≤ 17.2

x ≤ 6.88 - Domain

This given the domain of the function.

The range of the function is the point where y ≤ 20

Learn more on domain and range here: brainly.com/question/2264373

7 0
2 years ago
Male tigers weigh about 500 pounds. Female tigers weigh about 300
erica [24]

Answer:A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What does the E stand for in 3.1536e+17
V125BC [204]

Answer:

well e stands for like what you multiply

Step-by-step explanation:

like well here is an example y=16e and you have to find what e stands for so E=

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ___ of an equation is formed by all the points in the plane that make it true.
Alex

Answer:

The answer is GRAPH

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If 2x=8, then x=4<br><br> Name the property being illustrated in this expression
    12·1 answer
  • Ingrid spends $120 on car repairs. Which integer represents the amount of money Ingrid must earn in order to create a zero pair?
    9·2 answers
  • What did they do incorrectly <br>40 + 70 + ? = 360<br> 110 + ? = 360<br> -110 -110 <br>? = 250
    14·1 answer
  • Henry wanted to make two bakery items. One recipe called for cup of sugar and the other for 2/3 cup of sugar. How much sugar doe
    9·2 answers
  • Please Help Me. Add (2x^2+4−x^3)+(−4x^2+6x^3−2) Express the answer in standard form. Enter your answer in the box.
    10·1 answer
  • Least common denominator of x-5 and x-2
    13·1 answer
  • 15 points!!! HELP. 4 Graph x - 2y &gt; 8
    5·1 answer
  • Pls I don’t know what to do
    12·2 answers
  • 2. Given square CANE with diagonals
    9·1 answer
  • Suppose the total rent for the apartment is increased by $150. How much would Sam's share be then??? Help please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!