107° because a line is 180 degrees and 180 minus 73 is 107
Answer: $0.98
Step-by-step explanation:
1/2 dozen is equal to 6 cupcakes
Divide 5.88 by 6 to get 0.98
This is the price for 1 cupcake, which is also the unit price.
You cannot answer this question without a picture.
Answer:
V=pi r² h/3
Step-by-step explanation:
V=volume
R=radius
H=height
The answer depends on the perspective; however, this question is often meant to be a "trick question"; with the answer being: 2 (two) apples!
_______________________________________________
The rationale behind this answer is that if there are three apples, but you "take 2 away" you now have "2" apples, because YOU are the one who "took away the 2 apples"—so presumably, YOU have the "2 apples" that YOU "took away"!