1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
2 years ago
11

What are the solutions to the quadratic equation 0=(x−4)(x+2)?

Mathematics
2 answers:
Lena [83]2 years ago
8 0
I agree ^ this perso is correct
Alex777 [14]2 years ago
4 0

Answer:

x = 4,

x = -2

Step-by-step explanation:

( x - 4 ) ( x + 2 ) = 0

Find out when the equation is 0,

When x = 4,

substitute in 4 for x,

( 4 - 4 ) ( 4 + 2 ) = 0

(0) ( 6) = 0 (any number multiplied by 0 is 0).

When x = -2

Substitue in -2 for x,

( -2 - 4 ) ( -2 + 2 ) = 0

(-6) (0) = 0 (again, any number multiplied by 0 is 0).

You might be interested in
Miguel's family drinks 3 gallons of milk
Luden [163]
D because ugh I don’t feel like explaining
7 0
2 years ago
The equatorial radius of Mars is 3,394 km. Which of the following would be a reasonable estimate for the equatorial radius of Ma
Ivan

Answer:

I don't know that options but......

if we are rounding to the thousands, then the answer would be 3,000

if hundreds, the answer is 3,400

if tens: 3,390

If ones: 3,390

Step-by-step explanation:

round each number up or down based upon what the digit is.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The speed of a stream is 2 mph. A boat travels 4 miles upstream in the same time it takes to travel 8 miles downstream. What is
Amanda [17]
4 = (r-2) t

8 = (r+2) t

4 = (r-2) * [8/(r+2)]

4 = (8r-16)/ (r+2)  . . .multiply by 2


4r + 8 = 8r - 16

4r = 24

r = 6

hope this helps
7 0
3 years ago
I WILL MARK BRAINLIST <br> Which problem can be solved by performing this multiplication? 3/4×8/9
Lana71 [14]
The answer is 4/9

Have a great day!!
3 0
2 years ago
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • (-10) - (-4) • [(-3) - {(-9) + (-4)}]
    13·1 answer
  • __<br> Given: AD diameter of circle P.
    9·2 answers
  • For f(x) = 4x + 1 and g(x) = x2 – 5, find (f – g)(x).
    11·2 answers
  • there are 56 eggs that need to be packaged in carton. each holds 12 eggs. how many eggs will be left over after the eggs are pac
    6·1 answer
  • If Jake has 10 white socks and 8 white socks in a bag what would be the most likely one we would pull out
    8·2 answers
  • Set up and solve a system of equations to solve the problem.
    10·2 answers
  • A plumber charges $25 for a service call plus $50 per hour of service.
    11·2 answers
  • I need help with this
    5·1 answer
  • 1.<br> If y = 3, then x = ? whole number
    8·1 answer
  • Please help, geometry!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!