1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
14

There are 12 bags in a box of popcorn that cost $8.25. Find the unit rate for ONE bag of popcorn. Round to the hundredths place.

Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
7 0

Answer:

$0.69 for each bag

Step-by-step explanation:

Since you have 12 bags for $8.25, that means you need to divide the price by the number of bags to get the price of each:

\frac{8.25}{12}  = 0.6875

You then need to round to the nearest hundredths.  Since the number after the hundredths place is a 7, which is greater than or equal to 5, you need to add 1 to the hundredths place making the final answer $0.69

You might be interested in
Can someone please help me with this?!
blagie [28]
The answer is 48 because 8 times 9
8 0
3 years ago
Jacob Is Twice as old as Sue. The sum of their ages is 69 years. How old is Jacob?
NemiM [27]
x-Sue\\2x-Jacob\\\\x+2x=69\\\\3x=69\ \ /:3\\\\x=69:3\\\\x=23-Sue\\\\2x=2\cdot23=46-Jacob\\\\Answer:Jacob\ is\ 46.
7 0
3 years ago
A 4 3/4-foot pipe has a 3 1/4-foot pipe fitted to it. How long is the new pipe?
lesantik [10]
1/4 is the anwers because you need to reduce the fraction
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Just some math :> and meh needs halp
vesna_86 [32]

Answer:16

Step-by-step explanation:

5 times 2 is 10. 10 times 0 is 0. 1 times 6 is six

8 0
3 years ago
3x+2(2x−1)=33<br> what is x?
klasskru [66]

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

3x + 2(2x − 1)= 33

simplify

3x + 4x - 2 = 33

7x - 2 = 33

add 2 to both sides

7x - 2 + 2 = 33 + 2

7x = 35

divide both sides by 7

7x/7 = 35/7

x = 5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Common letter-sized paper used in the united states has what dimensions? 8.27" x 11.69" 8.5" x 14" 8.5" x 11" 8" x 11.5"
    15·1 answer
  • Please help i have no clue what to do
    11·1 answer
  • Please answer the question from the attachment.
    13·2 answers
  • Lee Ann earned $102.00 working for 8 hours at her job as a secretary at her second job in the mall, she earned $40.50 working fo
    10·2 answers
  • Super Dave Osborne stands at the bottom of a canyon elevation 256 feet below sea level, he throws a piano up at a velocity of 3
    5·1 answer
  • A.-2<br>b.2<br>c.1<br>d.-1 <br>e.-6<br><br>plz help being timed will mark brainliest​
    9·1 answer
  • Evaluate the expression 36.6 – 24 x 22 ÷ 3
    12·1 answer
  • The foot, the pound, and the gallon are all example of ______ units. This system of measurement was first devised in England
    11·1 answer
  • У<br> (x, y) (?x, ?y)<br> A'<br> 3-4-3-2-10<br> 1<br> 2<br> B<br> C<br> B<br> с
    11·1 answer
  • This time the florist is making bouquets with daisies and carnations. She has 35 daisies and 42 carnations. She wants to put an
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!