A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cos t 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost?
1 answer:
Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
You might be interested in
Answer:
615 miles
Step-by-step explanation:
I think the answer is 2 weeks 6 days because if over the course of 2 weeks they took 12 I ready quizzes the he needs 18 quizzes and it leaves 1 day extra
Answer:
y= -2/1x -4
Step-by-step explanation:
Hope it helped!
3240 star wars tickets divided into 5400 total tickets = .6 × 100 = 60% May the Force be with you.
Answer:
(1,5) (7,13) (10,17) (7,13)
Step-by-step explanation:
1 4 7 10 13
5 9 13 17 21