1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
8

81-1 1/5 x < 55 please help i need help fast

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

81 - 1.2x < 55

81 < 55 + 1.2x (add 1.2x to both sides)

1.2x > 26 (subtract 55 from both sides)

x > 21 2/3.

You might be interested in
Who can help ? <br> please
Assoli18 [71]

Answer:

The apple is definitely equal to 7 each apple.

Step-by-step explanation:

Not sure about the tomato and pear.

5 0
2 years ago
40 points! Find the distance UV between the points U(2,−2) and V(−5,−3). Round your answer to the nearest tenth, if necessary.
puteri [66]

Answer:

7.1

Step-by-step explanation:

Using the distance formula

d = sqrt (  (x2-x1)^2 + ( y2-y1)^2)

    sqrt (  (-5-2)^2 + ( -3- -2)^2)

    sqrt(   ( -7)^2  + ( -3 +2)^2)

   sqrt(   ( 49  + 1)

   sqrt( 50)

  7.071067812

To the nearest tenth

7.1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the minimum cuts<br> needed to cut a circle into 8<br> equal parts?
Gnom [1K]

What is the minimum cuts  needed to cut a circle into 8  equal parts ?

A : 4 cuts

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of a rectangular prism that is 12cm by 3cm by 5cm?
Cerrena [4.2K]
A = 2lw + 2lh + 2hw
A = 2(12)(3) + 2(12)(5) + 2(5)(3)
A = 72 + 120 + 30
A = 222 cm squared

Hope this helps!! :)
3 0
2 years ago
A student conducts several random surveys to find out the most preferred lunch option. Each survey was of 60 students. No studen
stira [4]

Answer:

A

C

is the answer

I think soo

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 547321 rounded to nearest one thousand
    10·1 answer
  • The pythagorean theorem is true for some right triangles but not all
    7·2 answers
  • Evaluate 67-28+4+ (). O 52 052 0.20 20 ILL GIVE BRAINLYEST no links or anything please I just need the answer​
    14·1 answer
  • Sad song time
    14·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Solve k^2+4k+4=25 by taking the square root of each side. Please show work, thanks
    13·1 answer
  • 504300 in standard form
    10·1 answer
  • Krystal’s poster project for reading class is 2 feet high and 1 1/2
    14·2 answers
  • Part 1: Bob got tickets for himself and his son to go to a Saints game. Parking at the Dome is $20. If Bob spent $120 on tickets
    11·1 answer
  • Can someone help me please
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!