1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katarina [22]
3 years ago
7

What would be the value of x please help

Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  x = 7

Step-by-step explanation:

The segment marked 6x is the midline of the triangle, so is half the length of the base.

  6x = 1/2(84)

  x = 42/6 = 7

The value of x is 7.

You might be interested in
Help please!?!?!?!?!?!?!?!?!
Tpy6a [65]

Answer:

Your answer is D.

Step-by-step explanation:

If you need explanation ask me in comment

5 0
3 years ago
Somebody help answer this please and explain!!!! (:
Orlov [11]
It should be B based off the shaded area
4 0
3 years ago
Which of the following describes how to read the decimal number 0.263?
Natalija [7]

Answer:

0.263

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Do the phrases 6 less a number y and 6 less than a number y mean the same thing? Explain. A. No, they do not both mean the same
Yuri [45]

Answer:

B. Yes, they both mean the same thing. They can also both be represented by the expression y - 6.

Step-by-step explanation:

Given

Phrase 1: 6 less a number y

Phrase 2: 6 less than a number y

<em>Mathematically,</em>

Phrase 1 can be represented as follows;

y - 6

<em>Mathematically,</em>

Phrase 2 can be represented as follows;

y - 6

<em>Since the representation  of both phrases are the same, then option B answers the question.</em>

<em></em>

4 0
3 years ago
Answer fast please. I'll mark brainliest.
Kryger [21]

Answer:

the answer is d; the slope is 4, and the y-intercept is 12

Step-by-step explanation:

the slope is actually 4/-1, but the y-intercept is still 12 thow.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • At Yogurt Express they charge $0.17 per ounce for yogurt and toppings. Maria pays $2.04 for her yogurt. How many ounces of yogur
    15·1 answer
  • Elise and her dad are planning to attend the state fair. An adult ticket is $21.00. The price of an adult ticket is $10.00 more
    15·1 answer
  • Sam can do 120 jumping jacks in two minutes, how many jumping jacks can he complete in 5 mins.? (plz answer quick)
    14·2 answers
  • DEF with vertices D(2, 5), E(6, 4), and F(3, 3), is reflected across the line y=x
    8·1 answer
  • Step 5: Determine the intersection point: approximately (-9,-2)
    7·2 answers
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • Help Pleaseeeeeeeeeeee!
    6·2 answers
  • ****WILL MARK BRAINLIEST ONLY HAVE 30 MINUTES****
    11·1 answer
  • Help!! Last one giving 15 points and brainlesit
    15·2 answers
  • Which two values are equivalent to 0.6?<br> 1.<br> 6<br> 금<br> 6%<br> 35c<br> 60%<br> 100
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!